GÜNCELLEME - Emniyette "casus yazılım" operasyonu

- Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığındaki bazı bilgisayarlara, 2013 yılında bir yazılım firması aracılığıyla virüs yüklettikleri tespit edilen 3'ü polis 8 kişi, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alındı GÖZALTI SAYISI GÜNCELLENDİ VE DETAY EKLENDİ

GÜNCELLEME - Emniyette
31 Mayıs 2016 Salı 15:22

ANKARA (AA) - Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığındaki bazı bilgisayarlara, 2013 yılında bir yazılım firması aracılığıyla virüs yüklettikleri tespit edilen 3'ü polis 8 kişi, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında gözaltına alındı.

AA muhabirinin emniyet kaynaklarından aldığı bilgiye göre, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığında "17-25 Aralık" süreci sonrasında gerçekleştirilen operasyonlarda görevden uzaklaştırılan bazı polislerin bilgisayarlara virüs yüklediğinin tespit edilmesinin ardından, İstihbarat Daire Başkanlığı yetkilileri durumu cumhuriyet savcısına aktardı.

Savcının talimatıyla, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince gerçekleştirilen operasyonda, 3'ü polis 8 kişi gözaltına alındı.

Ankara merkezli Iğdır, Kars, Ardahan ve Bursa'da gerçekleştirilen operasyonda, komiser Mehmet Serkan K'nin Iğdır'da, komiser Mustafa G'nin Kars'ta, emniyet amiri Ahmet K'nin Ardahan'da, firma çalışanlarından İlker B, Serap A, Muhammet Ç. ve Furkan A'nın Ankara'da, TÜBİTAK çalışanı olduğu öğrenilen Ömer Y'nin ise Bursa'da gözaltına alındığı belirtildi.

Şüphelilerin gözaltına alındıkları illerden Ankara'ya gönderildiği, Ankara'da gözaltına alınanların ise Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesinde sorgularına başlandığı kaydedildi.

Soruşturmaya konu olan firmanın kapatıldığı belirlenirken, olayla ilgili İstanbul'daki bir başka firmada ise halen aramanın devam ettiği bildirildi.

Şüphelilerin, görevden alınma süreçlerinde, 2013 yılında İstanbul'daki bir yazılım firması aracılığıyla bazı bilgisayarlara virüs yükledikleri ancak yerlerine gelen polislerin bu virüsü tespit ederek etkisizleştirdikleri ve herhangi bir bilgi akışının olmadığı öğrenildi.

Aradan geçen sürede virüsleri yükleyen polis ve kişilerin tespiti için çalışmaların yapıldığı, şüphelilerin kimlik tespitinin ardından operasyonun başlatıldığı belirtildi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×