GÜNCELLEME - Akkuyu'da bilirkişi incelemesi

- Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin ÇED olumlu kararına yapılan itirazların ardından, mahkeme tarafından görevlendirilen bilirkişi heyetinin inşaat sahasındaki incelemeleri sona erdi GELİŞMELER EKLENDİ

GÜNCELLEME - Akkuyu'da bilirkişi incelemesi
11 Temmuz 2016 Pazartesi 19:58

MERSİN (AA) - Türkiye'nin ilk nükleer santral projesi olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararına yönelik yapılan itirazların ardından mahkeme tarafından görevlendirilen bilirkişi heyeti, incelemelerini tamamladı.

Bazı siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütlerinin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının santral için verdiği ÇED olumlu raporunun iptaline ilişkin açtıkları davaların ardından Danıştay 14. Daire Başkanlığınca görevlendirilen 15 kişilik bilirkişi heyeti incelemede bulunmak için santralin kurulacağı alana geldi.

Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli Mahallesi'ndeki inşaat alanı önünde bekleyen nükleer karşıtları da bilirkişi heyetinin incelemeleri sırasında protesto gösterilerinde bulundu.

Mersin ve çevre illerden gelen eylemciler, "Nükleer santral istemiyoruz" sloganları atarak, heyetle santrale girmek istedi. Kapılara vuran eylemcileri, heyetle içeriye giren CHP Mersin milletvekilleri Aytuğ Atıcı ve Hüseyin Çamak sakinleştirdi.

Proje sahasının duvarlarına ve çevresine grup tarafından nükleer karşıtı döviz ve pankartlar asıldı. Gruptan bazıları da inşaat alanı kapısının önündeki asfalta yattı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Suna Kılıççı, ÇED sürecinin şeffaf yürütülmediğini iddia ederek, mahkemenin raporu iptal etmesi gerektiğini savundu.

Bilirkişi heyetinin yaklaşık 9 saat süren incelemesini tamamlanmasının ardından, nükleer karşıtları da olaysız şekilde dağıldı.

Heyetin, incelemenin ardından hazırlayacağı raporu mahkemeye sunacağı öğrenildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×