GÜNCELLEME 3 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaldığı otele ateş açıldı

- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris ilçesinde konakladığı otele, havadan helikopterlerden ateş açılmasının ardından çıkan çatışma sona erdi - Günün ağarmasıyla çatışma yaşanan bölgede turistik tesislerin gördüğü hasar da ortaya çıktı ÇATIŞMANIN SONA ERMESİ EKLENDİ

GÜNCELLEME 3 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaldığı otele ateş açıldı
16 Temmuz 2016 Cumartesi 09:09

MUĞLA (AA) - Muğla'nın Marmaris ilçesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konakladığı otele helikopterlerden ateş açılmasının ardından çıkan çatışma sona erdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Marmaris'ten ayrılmasının ardından, konakladığı otele 2 ya da 3 helikopterden ateş açıldı. Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, otel üzerinde bir süre hareketsiz kalan helikopterlerden yüzleri maskeli ve ağır silahlar taşıyan 10-15 kişilik bir grup indi.

Erdoğan'ın konakladığı Yazıcı Grand Mares Otel'i abluka altına alan silahlı kişilerden bölgede bekleyen vatandaşların üzerine ateş açıldığı öğrenildi. Olayların ardından bölgeye polis ekipleri sevk edildi. Çıkan çatışmada ilk belirlemelere göre, 10 kişi yaralandı. Yaralanan kişileri hastaneye kaldırmak üzere bölgeye gönderilen sağlık ekiplerine de ateş açıldı.

Çatışma sırasında yaralananlardan polis memuru Nedip Cengiz Eker ve Cumhurbaşkanlığı koruma polisi Mehmet Çetin'in şehit olduğu öğrenildi.

Öte yandan polis, otele yaklaşık 600 metre mesafede güvenlik şeridi oluşturdu. Burada geniş güvenlik önlemleri alınırken, ambulans ekipleri de hazır bekletildi. Muğla Valisi Amir Çiçek de gelişmelerin ardından valilik makamında güvenlik toplantısı yaptı. İlgili birimlerin sorumlularıyla görüşen Çiçek, daha sonra Marmaris ilçesine geçti. Çiçek, otelin çevresinde incelemelerde bulundu.

- Ambulanslara kurşun isabet etti

Yaralıları Özel Ahu Hastanesine getiren ambulansın şoförü ve görevli sağlık personeli de yaralıları çatışma nedeniyle hastaneye taşıyamadıklarını, bir balkonun altına sığınarak yaklaşık 25 dakika çatışmanın bitmesini beklediklerini ifade etti.

Çatışma seslerinin durmasının ardından yaralıyı da alarak hastaneye ulaştıklarını ifade eden ambulans görevlileri, araçlarına da kurşun isabet ettiğini kaydetti.

Sabah saatlerinde silahlı grubun bölgeden kaçmasıyla çatışmalar sona erdi.

Özel harekat ve olay yeri inceleme ekipleri, çatışmanın yaşandığı bölgede kovan topladı ve incelemelerde bulundu.

Günün ağarmasıyla çatışma yaşanan bölgede turistik tesislerin gördüğü hasar da ortaya çıktı.

Bölgedeki otellerin giriş katları, balkonları, odaların camları, sahildeki şezlonglar ile 50'ye yakın araca çok sayıda mermi isabet ettiği görüldü.

Çatışmanın yaşandığı bölgenin açığına da bir sahil güvenlik botu demirledi.

Öte yandan, otelin yanında şehit olan polis memurlarından birinin aracı güvenlik şeridine alındı. Şehidin kanının olduğu alana Türk bayrağı asıldı.

İsmini vermek istemeyen bir vatandaş, aracıyla hareket halindeyken helikopterin karşısından geldiğini ve üzerine ateş açıldığını ifade ederek, "Beni sivil polis, aracımı da ekip otosu sandılar. Aracımı terk ederek kaçmaya başladım. Üzerime ateş ettiler. Öldürmek isteselerdi öldürürlerdi, sonra bulunduğum yere yattım." dedi.


Etiketler; #muğla #Marmaris

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×