GÜNCELLEME 3 - Ankara Numune Hastanesinde yangın

- Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çıkan yangın söndürüldü - Hastane Yöneticisi Zengin: - "Herhangi bir tıbbi bakım eksikliğine neden olmadan tüm hastaların nakilleri gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede 12 hasta başka hastanelere sevk edilmiş, kalan hastaların nakli hastane içi diğer servislere yapılmıştır" - "Yangının çıkış nedeni ve hasar tespiti ile ilgili gerekli teknik değerlendirmeler devam etmekte olup B blok binamızın ivedi olarak sağlık hizmeti sunumuna devam etmesi için gerekli iyileştirme ve tadilat çalışmaları başlatılmıştır" - İtfaiye, yangının iddia edildiği gibi yıldırım düşmesi sonucu değil, çatı arasındaki elektrik sisteminden çıktığı kanaatinin oluştuğunu bildirdi YANGININ ÇIKIŞ NEDENİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA EKLENDİ

GÜNCELLEME 3 - Ankara Numune Hastanesinde yangın
19 Mayıs 2016 Perşembe 16:52

ANKARA (AA) - Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çıkan yangın söndürüldü, yangından etkilenen birimlerdeki 12 hasta başka hastanelere sevk edildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, yangının çatı arasındaki elektrik sisteminden çıktığı kanaatinin oluştuğunu bildirdi.

Alınan bilgiye göre, Altındağ'da, Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinin beyin cerrahi ve üroloji servislerinin bulunduğu B bloğunun çatı katında gece saatlerinde henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

Olayın hemen ardından, beyin cerrahi ve üroloji servislerindeki hastalardan bir bölümü başka bölümlere alındı, daha sonra da ambulanslar ile Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesine nakledildi.

İhbar üzerine olay yerine gelen itfaiye ekipleri, yangına müdahale etti. 32 araçla yangını kontrol altına alan itfaiye ekipleri, soğutma çalışmasını da tamamladı.

- "Poliklinik hizmetlerimiz yarından itibaren devam edecek"

Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Nurullah Zengin, yaptığı yazılı açıklamada, dün saat 21.40'ta B blok çatı katında başlayan yangının, itfaiyenin çalışmaları sonucu 23.30'da tamamen söndürüldüğünü belirtti.

Yangından etkilen B blok içerisinde başta beyin cerrahisi ve üroloji bölümleri olmak üzere kulak burun boğaz, genel cerrahi, ortopedi ve göğüs cerrahisi bölümlerinin yataklı servislerinin bulunduğunu, yoğun bakım ünitesi olmadığını vurgulayan Zengin, "Herhangi bir tıbbi bakım eksikliğine neden olmadan tüm hastaların nakilleri gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede 12 hasta başka hastanelere sevk edilmiş, kalan hastaların nakli hastane içi diğer servislere yapılmıştır." ifadelerini kullandı.

Hastanenin B blok dışındaki tüm birimlerinin, acil servis de dahil normal sağlık hizmeti sunumuna devam ettiğini bildiren Zengin, şunları kaydetti:

"Bugün resmi tatil olması nedeniyle yapılamayan poliklinik hizmetlerimiz yarından itibaren eksiksiz olarak yapılmaya devam edecektir. Halen yangının çıkış nedeni ve hasar tespiti ile ilgili gerekli teknik değerlendirmeler devam etmekte olup B blok binamızın bir an önce ivedi olarak sağlık hizmeti sunumuna devam etmesi için gerekli iyileştirme ve tadilat çalışmaları da başlatılmıştır."

- İtfaiyenin açıklaması

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada ise yangın sonrası detaylı bir inceleme yapıldığı belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Öncelikle bazı kimselerin yangının yıldırım düşmesi sonucunda meydana geldiği iddiaları üzerine Meteoroloji ile yapılan görüşmede, yangın çıkış saati sıralarında Ankara merkezinde herhangi bir yıldırım düşmesi olmadığı belirlenmiştir. Daha sonra ekiplerimizin yaptığı detaylı incelemede, çatı içerisinde herhangi bir hızlandırıcı, yanıcı, patlayıcı maddeye de rastlanmamıştır. Bu da bir sabotaj ihtimalini ortadan kaldırmaktadır.

Yapılan incelemede çatı içerisinde elektrikten başka ısı kaynağının olmadığı görülmüş olup, çatı içerisindeki elektrik tesisatının, ısınma sonucu kablo izolasyonlarını yaktığı, yanan kablo izolasyonlarının da çatının ahşap kısmını tutuşturduğu, yangının da bu şekilde çıktığı kanaatindeyiz."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×