GÜNCELLEME 3 - Ankara merkezli 35 ilde KPSS operasyonu

- 2010 KPSS soruşturması kapsamında Ankara merkezli 35 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonda, haklarında gözaltı kararı bulunan 100 şüpheliden 80'i yakalandı - Halen cezaevinde bulunan gazeteci Mehmet Baransu'nun yengesi A.B'nin de aralarında bulunduğu şüphelilerin çoğunun öğretmen olduğu belirlendi - Şüphelilerin her ay "himmet" adı altında bir miktar para transferi yaptıkları tespit edildi GÖZALTINA ALINANLARIN SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇİRİLMESİ EKLENDİ

GÜNCELLEME 3 - Ankara merkezli 35 ilde KPSS operasyonu
13 Mayıs 2016 Cuma 18:36

ANKARA (AA) - Ankara merkezli 35 ilde eş zamanlı düzenlenen 2010 KPSS soruşturmasına yönelik operasyonda, haklarında gözaltı kararı bulunan 100 şüpheliden 80'i yakalandı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali ve Organize Suçlarla Mücadele şube müdürlükleri ekipleri, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu'nun talimatıyla 2 yıllık bir çalışma sonucunda, 2010 KPSS'de soruların tamamını veya tamamına yakınını usulsüzlük yaparak doğru şekilde işaretleyen şüphelilerin yakalanması için yedinci kez operasyon başlattı.

Sabah saatlerinde aralarında Ankara, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Bursa, Samsun, Diyarbakır, Mersin, Zonguldak, Bolu, Şanlıurfa'nın da bulunduğu 35 ilde Ankara Mali ve Organize Şube polislerinin düzenlediği eş zamanlı operasyonda, haklarında gözaltı kararı bulunan 100 şüpheliden 80'i yakalandı. Bu kişilerden 11'inin İzmir, 3'ünün Bursa, 4'ünün Zonguldak, Şanlıurfa ve Samsun'da yakalandığı, Mersin ve Diyarbakır'da 2, Yozgat, Gaziantep, Kayseri, Tekirdağ, Manisa, Denizli, Elazığ ve Batman'da ise birer kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Şüpheliler arasında, "Balyoz Planı" davasında yargılanan bazı sanıklara "kumpas" kurulduğu gerekçesiyle tutuklanan ve halen cezaevinde bulunan gazeteci Mehmet Baransu'nun yengesi A.B'nin de olduğu öğrenildi. Zanlılardan 15'inin Ankara'da, 11'inin İstanbul'da yakalandığı belirtildi.

- Öğretmen, subay, hakim, polis eşi...

2010 KPSS'de usulsüz bir şekilde 120 sorudan 120'sini doğru işaretledikleri veya 100'ün üzerinde net yaptıkları iddia edilen şüphelilerin çoğunun öğretmen olduğu kaydedildi. Zanlılar arasında subay, hakim ve polis eşi de bulunduğu ifade edildi. Gözaltına alınan şüphelilerin ikisinin TRT'de çalıştığı, soruların usulsüz bir şekilde ele geçirilmesini sağlayan Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nda (FETÖ/PDY) elebaşı konumundaki zanlıların ise önceki soruşturmalarda yurt dışına kaçtıkları tespit edildi.

Şüphelilerin banka hesaplarında yapılan inceleme sonucunda, her ay "himmet" adı altında bir miktar para transferi yaptıkları tespit edildi.

- Yakalanan şüpheliler sağlık kontrolünden geçirildi

Operasyonda yakalanan 80'i, sağlık kontrolü için Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesine getirildi.

Geniş güvenlik önlemleri içinde sağlık kontrolünden geçirilen şüphelilerin Ankara Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemleri devam ediyor.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×