Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci:

- "Her zaman Türkiye'nin birliğinden, beraberliğinden, bütünlüğünden, refahından ve mutluluğundan yanayız. Dolayısıyla teröre karşı da hep ortak hareket ettik, bundan sonra da etmeye Türk milleti olarak devam edeceğiz" - "(28 belediyeye yeni görevlendirme yapılması) Bu kayyumların temel görevi oradaki hukuksuzluğu, yolsuzluğu tespit edip gerekli işlemleri yapmak ama aynı zamanda orada yaşayan insanlarımıza belediye hizmetlerini en iyi şekilde götürebilmektir"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci:

MALATYA (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Her zaman Türkiye'nin birliğinden, beraberliğinden, bütünlüğünden, refahından ve mutluluğundan yanayız. Dolayısıyla teröre karşı da hep ortak hareket ettik, bundan sonra da etmeye Türk milleti olarak devam edeceğiz." dedi.

Tüfenkci, Kurban Bayramı dolayısıyla beraberinde Vali Mustafa Toprak, AK Parti Malatya Milletvekili Nurettin Yaşar, AK Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı ile Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı'nın ziyaret etti.

Bakan Tüfenkci, ziyarette yaptığı konuşmada, Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı'nın sadece Malatya'da değil, Türkiye genelinde önemli görev ve misyonlar üstlendiğini belirtti.

Vakfın özellikle teröre karşı tavır koyduğunu ve terörle alakalı kişilerin dışında Türkiye'de yaşan bütün insanları kucaklayıcı faaliyetler icra ettiğini aktaran Tüfenkci, Vakıf Genel Başkanı Hasan Meşeli'yi her zaman duruşundan dolayı takdir ettiğini bildirdi.

Tüfenkci, terörü kınayarak, şöyle devam etti:

"Her zaman Türkiye'nin birliğinden, beraberliğinden, bütünlüğünden, refahından ve mutluluğundan yanayız. Dolayısıyla teröre karşı da hep ortak hareket ettik, bundan sonra da etmeye Türk milleti olarak devam edeceğiz. Nasıl 15 Temmuz askeri darbe girişimi karşısında yekvücut olarak meydanlara inen ve gerekli tepkiyi gösteren bütün bu milletin unsurları, renkleri nasıl bir arada kendi iradesine ipotek koymaya kalkışanlara karşı gerekli cevabı vermişlerse bugün de bütün terör örgütlerine karşı aynı duruşu sergiliyorlar."

Terör örgütleri arasında ayrım yapmanın doğru olmadığını, bütün terör örgütlerinin ortak paydasının insanlık düşmanlığı olduğunu vurgulayan Tüfenkci, "Hiçbirinde ne insani ne merhamet duyguları vardır. Bütünün amacı toplumda korku, panik ve yıldırma oluşturmaktır. Buradan nasıl ve ne şekilde faydalanırız bunun hesabını yaparlar. Onun için biz AK Parti olarak dün nasıl teröre bütün dünyada olduğu gibi tek vücut ve tek ses olarak tepki vermişsek bugün de yurt içinde oluşan bütün terör odaklarına karşı mücadele de aynı yek vücutluk içerisinde devam ediyoruz." diye konuştu.

- 28 belediyeye yeni görevlendirme yapılması

Tüfenkci, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile belediyelere yapılan görevlendirmeyle ilgili de değerlendirmede bulunarak, "Teröre buluşan belediyeler vardı. Bu belediyelerin terör unsurlarıyla iltisaklı olmaları, onlara altyapı ve lojistik imkanlar sağlamaları, senin benim ödemiş olduğu vergileri bu millete hizmet olarak döndürmesi gerekenler dağa, Kandil'e lojistik olarak bu milletin paralarını taşırlarken, bu milletin birliğine, beraberliğine oradaki esnaf kardeşlerimizin işine, aşına göz dikenlere belediyenin imkanlarını onlara verenler elbetteki gerek millet önünde gerekse hukuk önünde hesap vereceklerdi." ifadelerini kullandı.

Somut olarak bu yapılarla ilişkisi olan belediyelere kayyum atandığını belirten Tüfenkci, şunları kaydetti:

"Bu kayyumların temel görevi oradaki hukuksuzluğu, yolsuzluğu tespit edip gerekli işlemleri yapmak ama aynı zamanda orada yaşayan insanlarımıza belediye hizmetlerini en iyi şekilde götürebilmektir. Dolayısıyla bu belediyelerdeki yapıların da şu partiye, bu partiye mensup olmasının hiçbir önemi yok. Buradaki ölçü terörü bulaşmaları, teröre iltisaklı olmalarıdır. Nitekim kayyum atanan belediyelerin 4'ü de AK Parti belediyeleridir. Kendi partimizde dahi olsa bir başka partiden de olsa parti burada mevzu bahis değildir. Buradaki ölçü teröre bulaşmalarıdır."

- "İhanet ediyorlardı"

Tüfenkci, seçilmişlerin özellikle terörle aralarına mesafe koymalarının çok önemli olduğuna işaret ederek konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Çünkü halkın iradesini eğer siz terör örgütlerine devşirirseniz, halk sizden hizmet beklerken siz bir başka yere hizmet etmeye başlarsanız orada size oy verenlere ihanet etmiş olursunuz. Nitekim bu tip belediyeler uzun süredir o yöre insanlarına ihanet ediyorlardı. Hizmet yapmayarak, ayrımcılık yaparak, ötekileştirerek ihanet ediyorlardı. Orada halkın iradesinden çok terör örgütünün, Kandil'in iradesini hakim kılarak o ilçeye, şehre ihanet ediyorlardı. Elbetteki buna da hiçbir hukuk devletinde göz yumulamazdı. Dolayısıyla burada yapılan işlem oradaki insanlara karşı değil sadece terör örgütüne bulaşmış belediyelere karşı."

Malatya Valisi Mustafa Toprak ise kentteki birlikteliği, sevgi ve kardeşliğin artırılması noktasındaki desteklerinden dolayı vakfın Genel Başkanı Hasan Meleşi'ye teşekkür etti.

Türkiye'nin sıkıntılı günler yaşadığını belirten Toprak, FETÖ'nün hain planını vatandaşın bozduğunu anımsattı.

AK Parti Malatya Milletvekili Nurettin Yaşar da Türkiye'nin güçlü bir ülke olduğuna işaret ederek, darbe girişimine de toplumun tüm kesiminin karşı çıktığını ve bu belayı başından def ettiğini aktardı.

Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanı Hasan Meşeli ise Türkiye'de milli birlik ve beraberliği sağlamaya katkı sağlamak için vakfı kurduklarını bildirdi.

FETÖ'nün darbe girişimine tepki gösteren Meşeli, "Türkiyemizde Alevisi'yle, Sünnisi'yle, Türk'üyle, Kürt'üyle, Laz'ıyla, Çerkez'iyle 15 Temmuz'da halkımız bunlara gerekli cevabı vererek, bir yumruk olarak milli birlik ve beraberliği şahlandırmıştır." diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×