Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci:

- "(Sığınmacılar) Türkiye yıllarca kimseden beş kuruş medet beklemeden bu ülkenin hayırsever vatandaşları tarafından, bu ülke vatandaşları tarafından en iyi şekilde ağırlanmaya çalışıldı ve ağırlanıyor da"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci:

MALATYA (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "(Sığınmacılar) Türkiye yıllarca kimseden beş kuruş medet beklemeden bu ülkenin hayırsever vatandaşları tarafından, bu ülke vatandaşları tarafından en iyi şekilde ağırlanmaya çalışıldı ve ağırlanıyor da" dedi.

Tüfenkci, Malatya Büyükşehir Belediyesince yürütülen "44 Günde 44 Tır Yardım" kampanyası çerçevesinde Malatya Büyükşehir Belediyesi yanında düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bulunduğu coğrafyada kadim medeniyetin kendine yüklemiş olduğu sorumluluk gereği nerede bir mazlum varsa nerede bir mahrum varsa hepsinin umudu olduğunu söyledi.

AK Parti'nin seçimlere girdiğinde milletin duasıyla bütün ümmetin duasını da arkasında hissettiğini belirten Tüfenkci, şöyle devam etti:

"Türkiye ve AK Parti bu ümmetin umudu olmaya devam etti. Onun için bizlerin her zamankinden daha fazla birlik ve beraberlik içerisinde daha fazla çalışmamız lazım. Gayret göstermemiz lazım. Daha çok üretmemiz lazım. Daha çok ihracat yapmamız lazım. Bu ülkeyi daha çok kalkındırmamız lazım. Bu ülkede sadece bu coğrafyada yaşayan insanlar için değil dünyada güçlü olabilmemiz açısından, dünyada sözümüzün geçmesi açısından, hem izzetli bir duruş sergileyebilmemiz için hem de dünyaya umut olabilmemiz için bizim daha çok üretmemiz lazım, daha çok insanımıza ulaşmamız lazım."

Tüfenkci, Avrupa'nın zenginlik bakımından Türkiye'den çok daha ileride olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Ama kendi kapılarına gelen üç beş sığınmacı karşısında paniklediler. Türkiye yıllarca kimseden beş kuruş medet beklemeden bu ülkenin hayırsever vatandaşları tarafından, bu ülke vatandaşları tarafından en iyi şekilde ağırlanmaya çalışıldı ve ağırlanıyor da. Biz o insanlara kendimizden farklı bir muamele göstermedik. Biz bu devlet hastanesine gidiyorsak oradaki Suriyeli vatandaşlarımız da oradaki hastanemizde ücretsiz olarak faydalandılar ama Avrupa, kapılardan döndürdüler. En kötü muameleye maruz bıraktılar ve kalkıp ondan sonra da bütün insanlığa insan hakları dersleri vermeye kalktılar. Allah'a çok şükür başımızda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan var. Gerçekten duruşuyla ve vermiş olduğu mücadeleyle IMF'ye ödediğimiz borçlarla bizim başımızı dik tuttu, dik tutmaya da devam etti. Biz onun arkasındayız. Millet olarak arkasındayız."

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da emniyet güçlerinin ve askerin canları pahasına bir mücadele verdiğini kaydeden Tüfenkci, bu bölgeleri teröristlerden kurtaracaklarını ifade etti.


- "Hoşgörü ikliminin en büyük göstergesi"


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık da "44 Günde 44 Tır Yardım" kampanyasının hoşgörü ikliminin en büyük göstergesi olduğunu söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak bu güne kadar yaptığı yardımların tüm dünyada bakıldığında Amerika'nın da Avrupa'nın da çok önüne geçmiş vaziyette olduğunu belirten Çalık, "TİKA aracılığıyla yaptığımız yardımlar, özel sektör aracılığıyla yaptığımız yardımlar ve aynı zamanda sivil toplum örgütlerimizin yapmış olduğu yardımlar takdire şayan. Tüm dünya bunu görmese de yüce Rabbim bunu biliyor, bunu görüyor ve mağdurların mazlumların sesi olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve onun cumhurbaşkanı, başbakanı olarak her yerde varız. Binlerce kere şükürler olsun ki bu yardımı yapmaktan da çok büyük mutluluk duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı, İyilik-Der, Malatya Eczacı Odası gibi sivil toplum kuruluşlarınca da desteklenen kampanyada toplanan 22 tır malzeme, ihtiyaç sahibi Suriyeliler ile terör mağdurlarına ulaştırılmak üzere gönderildi.

Programa Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı, kurum ve kuruluş amirleri katıldı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×