GRAFİKLİ - PYD, Fırat çevresinde harekete geçti

- Suriye'nin Rakka ilinde DAEŞ ile çatışmaları durduran PYD, Fırat nehrine ağırlık verdi - PYD'nin öncülük ettiği güçler Fırat nehrinin batısında ve doğusunda 1 belde ve 11 köyü ele geçirdi - Uzun süredir Münbiç ilçesini ele geçirmeyi hedefleyen örgüt, 10 kilometre uzaklıkta olduğu ilçeye saldırı öncesi çevre güvenliğini artırıyor - ABD öncülüğündeki koalisyon, DAEŞ'e karşı zaman zaman hava desteği veriyor

GRAFİKLİ - PYD, Fırat çevresinde harekete geçti
01 Haziran 2016 Çarşamba 13:05

HALEP (AA) - Terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin başını çektiği güçler Fırat nehrinin çevresinde 1 belde ve 11 köyü DAEŞ'ten aldı. İki terör örgütünün Rakka'daki çatışmaları dururken, PYD ağırlığını Fırat nehrinin batısına veriyor.

Ekim 2015'te ABD'nin teşvikiyle kendisine yakın Kürt ve Arap grupları SDG çatısı altında toplayan PYD'nin Suriye'nin kuzeyinde Fırat nehri çevresindeki hareketliliği sürüyor. PYD bölgedeki operasyonları "SDG" adı altında yürütüyor.

AA muhabirinin yerel kaynaklarından edindiği bilgiye göre, PYD'nin Fırat'ın batısında ele geçirdiği yerler arasında Ebu Kalkal beldesi, Maşi, Munihal, Sakaviya, Sandaliya, Garrah, Halula ile Hirbet Ar Rus köyleri, Tişrin beldesinin güneyindeki Cebel Şaş ve Rumeylat köyleri bulunuyor. Örgüt, Fırat'ın doğusunda da Tel Osman ve Karakozak köylerinde kontrolü sağladı. Bunların dışında Tişrin barajının kuzeybatısındaki Necm kalesini PYD unsurları ele geçirdi.

Kaynaklar, PYD'nin Fırat nehrinin batısındaki Ebu Kalkal bölgesi ile Maşi bölgesinde tüm kuvvetlerini topladığını ve DAEŞ kontrolündeki Münbiç'e, Hirbet Ar Rus köyü üzerinden saldırma hazırlığında olduğunu bildirdi.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri de Fırat çevresinde PYD ile çatışma hattındaki DAEŞ mevzilerini zaman zaman havadan vuruyor. Özellikle DAEŞ'in Cerablus'tan takviye gönderdiği ikmal yollarını hedef alan koalisyon, Münbiç'teki DAEŞ unsurlarına da dün ve bugün birer saldırı düzenledi.

AA muhabirine bilgi veren Türkmen köylerinin sakinleri de PYD güçlerinin ABD'nin havadan desteğiyle Fırat'ın doğusunda bulunan Türkmen Karakozak köyü çevresindeki stratejik öneme sahip dağların kontrolünü sağladığını bildirdi.

Kaynaklar, PYD'nin, SDG içerisindeki diğer bazı etnik unsurlar üzerinden bölgedeki Arap ve Türkmenlerin desteğini kazanmak için yoğun çaba sarf ettiğini anlattı.

Geçen ay ortasında, PYD güçlerinin ABD hava desteğiyle DAEŞ'in merkez üssü Rakka'nın kuzeyine kapsamlı bir operasyon başlatması bekleniyordu. Ancak PYD geçen hafta Rakka'nın Şeyh İsa köyünde başlattığı saldırıda onlarca militanını kaybetmesinin ardından buradaki saldırılarını durdurdu.

Rakka'daki DAEŞ güçleri yerine Fırat'ın batısına yönelen PYD, hakimiyetindeki Afrin ve Kobani (Ayn el-Arab) arasındaki alanı DAEŞ ve muhaliflerden alarak coğrafi bütünleşmesini sağlamak istiyor. PYD bu amaçla nehrin batısındaki Münbiç ve Cerablus'a ilerleme hazırlığı yapıyor. PYD'nin Fırat'ın batısında ilerlemesi ise ABD'nin hava desteğine bağlı.

PYD güçleri, ABD'nin hava desteğiyle Ocak 2015'te Türkiye sınırı boyunca Ayn el-Arab'ı (Kobani) ele geçirmiş, mayısta da Tel Abyad'ı DAEŞ'ten almıştı. Hedefine erişebilmesi halinde örgütün Suriye'nin kuzeydoğu sınırından başlayarak Türkiye sınırı boyunca ilerleyen hakimiyet kuşağı, Halep-Türkiye bağlantısını da keserek, Reyhanlı ilçesinin karşısına ulaşacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×