GRAFİKLİ - Himmet paraları ABD'de

- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, 2010 KPSS'de soruların sızdırılması iddialarına ilişkin soruşturması kapsamında tutuklanan bazı şüphelilerden o dönemde toplanan paraların, FETÖ/PDY ile bağlantılı oldukları öne sürülen ABD ve Kanada'daki kuruluşlara ve derneklere aktarıldığı tespit edildi

GRAFİKLİ - Himmet paraları ABD'de
17 Mayıs 2016 Salı 15:29

ANKARA (AA) - ZAFER FATİH BEYAZ- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, 2010 KPSS'de soruların sızdırılması iddialarına ilişkin soruşturması kapsamında tutuklanan bazı şüphelilerden o dönemde toplanan paraların, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile bağlantılı oldukları öne sürülen ABD ve Kanada'daki kuruluşlara ve derneklere aktarıldığı belirlendi.

Savcılığın, şüphelilerin tutuklanması talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine gönderdiği sevk yazısında, 2010 KPSS Eğitim Bilimleri sınavına girip 100 ve üzeri net yapan şüphelilerin aralarındaki telefon trafiği ve MASAK'ın tespit ettiği transferlerini gösteren grafikler de yer aldı.

Rapora göre, sınava giren 52 şüphelinin aktardığı paralar, soruşturma kapsamındaki sınava girmeyen 17 kişide toplandı. Bu kişiler paraları, FETÖ/PDY ile bağlantılı oldukları öne sürülen ABD'deki Well-Spring Cultural Education, Brooklyn Amity School ve Metropolitan Education, Consulting Services isimli kuruluşlar ile Kanada'da faaliyet gösteren Kanada-Türkiye Dostluk Derneği'ne aktardı.

Buna göre, 2010 KPSS'de 100 ve üzeri net yapan şüphelilerden Ramazan Ö'nün 325 bin 609 lirayı Kanada-Türkiye Dostluk Derneği'ne gönderdiği tespit edildi.

Sınava girmeyen ve paraların toplandığı 17 kişiden Fedai Ö, 15 bin 711 lirayı FETÖ/PDY ile bağlantılı olduğu ileri sürülen ABD'deki Metropolitan Education, Consulting Services'e yolladı.

MASAK raporuna göre, yine sınava girmeyen fakat şüphelilerin para aktardığı Süleyman Ö. 12 bin 247 lirayı, FETÖ/PDY ile bağlantılı olduğu öne sürülen ABD'deki Well-Spring Cultural Education'a, Recep U. ise 6 bin 943 lirayı Brooklyn Amity School'a aktardı.

Sevk yazısında, aralarında, "Balyoz Planı" davasında yargılanan bazı sanıklara "kumpas" kurulduğu iddiasıyla tutuklanan Mehmet Baransu'nun ağabeyinin eşi A.B. ve kayınbiraderinin eşi 'nın da olduğu şüphelilerin HTS kayıtları da yer aldı.

Bu kayıtlara göre Baransu'nun yengesi A.B'nin diğer şüphelilerle 34 kez görüştüğü tespitine de raporda yer verildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×