Görmez'den cuma hutbesinde "birlik ve beraberlik" mesajı

- Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Görmez, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Kocatepe Camisi'nde cuma hutbesi okudu - Prof. Dr. Görmez: - "Aramıza ayrılık ateşleri düşüren şer odaklarını mağlup edelim, bizi birbirimize karşı kışkırtacak şeytani fısıltıları susturalım. Şehitlerimizin kanlarıyla imzaladığımız, gazilerimizin sancılarıyla perçinlediğimiz bu muazzam kardeşliğe sahip çıkarak, varlığımızı cümle mazlumlara, cümle mağdurlara ümit diye adayalım" - "Gevşemeyelim, sinsi fitnecilerin vesveselerine kulak asmayalım. Yılmayalım, hasetçi münafıkların tuzaklarına düşmeyelim. Vazgeçmeyelim, 'bana ne' demeyelim, bahanelere sığınmayalım. Var olduğumuz her yerde, nefesimizin yetiştiği her anda, İslam’ın nezaketini, imanın şefkatini, adanmışlığın cesaretini ayağa kaldıralım"

Görmez'den cuma hutbesinde
22 Temmuz 2016 Cuma 15:37

ANKARA (AA) - Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından okuduğu cuma hutbesinde, "Aramıza ayrılık ateşleri düşüren şer odaklarını mağlup edelim, bizi birbirimize karşı kışkırtacak şeytani fısıltıları susturalım. Şehitlerimizin kanlarıyla imzaladığımız, gazilerimizin sancılarıyla perçinlediğimiz bu muazzam kardeşliğe sahip çıkarak, varlığımızı cümle mazlumlara, cümle mağdurlara ümit diye adayalım." mesajını verdi.

Görmez, Kocatepe Camisi'nde, "Gün, milletçe kenetlenme ve geleceğimizi inşa etme günüdür" başlıklı cuma hutbesini okudu.

Zorlu bir süreçten geçildiğini belirten Görmez, bu süreçte kendilerine şehitlik nasip olanlara Allah'tan rahmet ve mağfiret, yakınlarına, millete sabır ve metanet, yaralılara acil şifalar vermesini diledi.

15 Temmuz gecesi millet olarak tarihin en zor, en uzun ve karanlık gecelerinden birinin yaşandığına vurgu yapan Görmez, "Yüce Rabbimiz, bütün unsurlarıyla milletimize kenetlenmeyi nasip etti ve milletimiz emanetine sahip çıktı. Hiç kuşkusuz millet olarak sahip olduğumuz bu birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhu en büyük nimetlerden biridir, hamdolsun. Bu büyük nimet sayesinde ateş çukuruna yuvarlanmaktan ve karanlığa gömülmekten kurtulduk." ifadesini kullandı.

Görmez, bu acı tecrübenin, hiçbir gücün Allah aşkı ve vatan sevgisiyle dolu yüreklerden daha üstün olamayacağını gösterdiğini aktardı.

- "Aklımızı, idrakimizi, vicdanımızı bir kişiye ya da gruba teslim edemeyiz"

Şerefli milleti sindirmeyi, itibarını zedelemeyi hedefleyenlerin rezil ve zelil olmaya mahkum olacağını dile getiren Görmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kim mazlumun, mağdurun, muhacirin yanındaysa Cenab-ı Hakk’ın kudret, rahmet ve inayeti de onun yanındadır. Allah’a sonsuz hamdolsun ki, bu topraklar asırlardır Müslüman yurdudur. Bu millet şüheda evladıdır. Bu ezanlar, bu cumalar İslam’ın şiarıdır. Bu dinin, tek bir harfi bile değişmeyen bir kitabı vardır. Bu dinin, en güzel örnek olma vasfına sahip bir peygamberi vardır. Allah’ın bize verdiği bir akıl, bir kalp vardır. Bizim değişmez değerlerimiz, 14 asırlık engin bir tecrübemiz vardır. Hiçbirimiz Müslüman olarak bütün bunları bir tarafa bırakamayız. Aklımızı, idrakimizi, vicdanımızı bir kişiye ya da gruba teslim edemeyiz. Dünya menfaati için dinimizden geçemeyiz. Din-i, mübin-i, İslam’ı alet ederek dünyayı elde etmeye çalışanlara ise asla fırsat veremeyiz."

"Verdiğimiz şehitlerin hatırına, Allah bize hiç ummadığımız, adını koyamadığımız dirlik bahşetti. Ne kadar şükretsek az." ifadesine yer veren Görmez, "Yıllardır aramıza nifak sokmaya çalışanların tuzağı işlemedi, tuzak kuranların en hayırlısının tuzağına düştüler. Yıkacaklarını umdukları anda ayağa kalktık. Düşeceğimizi sandılar, doğrulduk. Öldürmeyi planladılar bizi, hiç ölmemek üzere dirildik. Ebedi diri şehitler çıkardık aramızdan, hayata döndük." dedi.

Görmez, "Rabbimiz Çanakkale destanını yazmış bu ümmete, İstanbul’u fethetmiş bu ümmete silahlı şer odaklarını kör edecek, tanklı uçaklı müstekbirleri tökezletecek, gözü dönmüş hainlerin kalplerini parçalayacak, düşmanları hasede düşürecek yeni bir ruh üfledi… Şimdi bu eşsiz mazhariyetin hakkını verelim ve yeniden keşfettiğimiz kardeşliğimize ihtimam gösterelim." şeklinde konuştu.

Yeniden keşfedilen kardeşliğe ihtimam gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Görmez, şehitlerin canlarıyla bahşettikleri bu zaferin kardeşlikle, birlikle taçlandırılmasını istedi.

Görmez, "Aramıza ayrılık ateşleri düşüren şer odaklarını mağlup edelim, bizi birbirimize karşı kışkırtacak şeytani fısıltıları susturalım. Şehitlerimizin kanlarıyla imzaladığımız, gazilerimizin sancılarıyla perçinlediğimiz bu muazzam kardeşliğe sahip çıkarak, varlığımızı cümle mazlumlara, cümle mağdurlara ümit diye adayalım." ifadelerini kullandı.

- "Gün, milletçe kenetlenme ve geleceğimizi inşa etme günüdür"

Gelecek günlerin daha çok vefa gösterilen, farklılıklara rağmen sevebilmenin sınandığı günler olacağına dikkati çeken Görmez, "Gevşemeyelim, sinsi fitnecilerin vesveselerine kulak asmayalım. Yılmayalım, hasetçi münafıkların tuzaklarına düşmeyelim. Vazgeçmeyelim, 'bana ne' demeyelim, bahanelere sığınmayalım. Var olduğumuz her yerde, nefesimizin yetiştiği her anda, İslam’ın nezaketini, imanın şefkatini, adanmışlığın cesaretini ayağa kaldıralım." mesajını verdi.

"Gün, milletçe kenetlenme ve geleceğimizi inşa etme günüdür. Gün şer ve kötülük odaklarına karşı teyakkuz günüdür. Gün dostlara vefa günüdür. Gün Rabbimize dönüş günüdür. Gün bizi hiç yoktan var eden Rabbimize şükrümüzü nefes nefes canlandırma günüdür." diyen Görmez, şunları kaydetti:

"Geliniz, bu cuma gününde, bu mübarek saatte hep birlikte el açıp Yüce Rabbimize yalvaralım; Allah’ım, izzetine sahip çıkmak için tanklara meydan okuyan bu millete zeval verme. Asırlar boyunca mazlumların umudu olmuş, mağdurların yanında yer almış, muhacirlere kucak açmış bu milletin üzerinden rahmet ve nusretini eksik etme.

Umudumuzu ve huzurumuzu bozmak isteyenlere, topraklarımıza fesat tohumları ekmeye çalışanlara fırsat verme. Dinimizin, vatanımızın, devletimizin, milletimizin bekasını sarsacak her türlü dâhili ve harici düşmanlardan bizleri halas eyle.

Biz sırtımızı sana dayadık, sana güvendik, gücümüzü sana ettiğimiz imandan aldık, yıkılmamıza ve dağılmamıza izin verme Allah’ım. Zalimlerin zulmüne rağmen bizi adaletten ve merhametten ayırma Allah’ım. Kötülerin kötülüklerine rağmen bizi iyilikten ayırma Allah’ım. İntikam hırsıyla adaletten şaşırtma, öfkesine kurban olup hakkaniyetten uzaklaşan, mağrur olup haddi aşan kullarından olmaktan sana sığınırız. Sen, milletimizin bu soylu direnişini bir adalet ve hakkaniyet direnişi olarak muzaffer eyle."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×