GMİS Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısı

- GMİS, TTK'nın özelleştirileceği iddiasıyla 30 Haziran'da eylem yapma kararı aldı

GMİS Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısı
27 Haziran 2016 Pazartesi 16:48

ZONGULDAK (AA) - Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi.

GMİS'ten yapılan yazılı açıklamada, Genel Başkan Ahmet Demirci başkanlığındaki toplantıda, Türkiye Taşkömürü Kurumunun (TTK) özelleştirilme girişimlerinin değerlendirildiği belirtildi.

Özelleştirme düşüncesine karşı her şart altında mücadeleye devam edileceği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"TTK'nın özelleştirilmesi düşüncesinden vazgeçilmesi ve yatırımlarla desteklenerek daha verimli çalıştırılacağı resmen açıklanıncaya kadar çeşitli eylemler hayata geçirilecek. İlk eylem 30 Haziran'da yapılacak. Bölgelerden bilgi almak üzere sendikamız önüne gelecek olan maden işçileri ile saat 16.30'da Madenci Anıtı önünde kitlesel basın açıklaması yapılacak."

Sendikanın madenciler başta olmak üzere, işçi, memuru, esnaf, sanayici, çiftçi, emekli, öğrenci, işsiz, ev kadını ve herkese Zonguldak gerçeğini anlatmaya devam edeceği vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"TTK, derin kodlarda ve gazlı ocaklarda üretim yapan Türkiye'nin madencilik sektöründe en güzide kuruluşlarından biridir. 170 yıllık üretim kültürüyle bu bölgede bulunan 100-150 yıllık rezervi ülke ekonomisine kazandırabilecek, kamu ve özel madencilik sektörüne ışık tutabilecek tek kurumdur. Zonguldak, devletten aldığından fazlasını veren 12 il arasında 7'nci sıradadır."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×