Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik:

- "Şimdi de ABD'de Gurbet Mezarlığı bulmuşlar. Tam da bu esnada ABD'de abla seçimi kazanacaktı. Abla kazanamadı, Trump kazandı. Bu asil milletin şehit kanlarıyla sulanmış topraklar, bu kadar ihanet edenleri kabul etmez. Allah'ın izniyle bu milletin duasıyla ABD toprağı da kabul etmeyecek" - "Dünyada 800 milyon aç, 1 milyar da çaresiz, yoksul insan var. 7 milyar insanın 2 milyarı açlık tehlikesiyle iç içe. 2050'de 10 milyar insan olacak. Yüzde 60 tarımsal üretimi artırmamız gerekiyor ki o 10 milyar insan sofrasında ekmek bulabilsin. Eğer bunu yapamazsak savaşların adı 'yiyecek savaşları' olur"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik:

KONYA (AA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "Şimdi de ABD'de Gurbet Mezarlığı bulmuşlar. Tam da bu esnada ABD'de abla seçimi kazanacaktı. Abla kazanamadı, Trump kazandı. Bu asil milletin şehit kanlarıyla sulanmış topraklar, bu kadar ihanet edenleri kabul etmez. Allah'ın izniyle bu milletin duasıyla ABD toprağı da kabul etmeyecek." dedi.

Çelik, Konevi Kültür Merkezi'ndeki AK Parti Konya İl Danışma Meclisi toplantısında, medeniyetin son kalesinin Türkiye olduğunu, dış güçlerin bu kaleyi yıkmak için mücadele ettiğini söyledi.

Bu kesimlerin bin yıldır Türkiye'yi yıkmak için uğraştığını belirten Çelik, "Malazgirt'e Alparslan girmeyecek.' dediler, ama Alparslan'ı durduramadılar. İstanbul Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilmesin diye engellemeye çalıştılar, ama engelleyemediler. Çanakkale'yi geçemediler, Sakarya'da Mustafa Kemal'e tosladılar. 'Gezi, 17-25 Aralık' dediler. En sonunda 15 Temmuz'da 'Recep Tayyip Erdoğan'a diz çöktüreceğiz.' dediler ama çöktüremediler. Bu millet geçmişte mandacılara, bugün de cuntacılara dünyayı dar etti." diye konuştu.

- "Millete olağan hal, devlete olağanüstü hal var"

Darbecilerin foyaları ortaya çıkınca kaçmaya başladıklarını anlatan Çelik, şunları kaydetti:

"Şimdi de ABD'de Gurbet Mezarlığı bulmuşlar. Tam da bu esnada ABD'de abla seçimi kazanacaktı. Abla kazanamadı, Trump kazandı. Bu asil milletin şehit kanlarıyla sulanmış topraklar, bu kadar ihanet edenleri kabul etmez. Allah'ın izniyle bu milletin duasıyla ABD toprağı da kabul etmeyecek. Çünkü yaptıkları sıradan bir ihanet değildi. Çok sinsi ve ayrıntılı şekilde programlanmış bir ihanetle milletimizi karşı karşıya bıraktılar. Birçok kesim atlattığımız bu tehlikenin henüz farkında değil. Tabi güçlü bir lider ve yönetim var. O yüzden her şey seyrinde devam ediyor. Millete olağan hal, devlete olağanüstü hal var. Biz birileri gibi tarih boyunca komaya giren bir millet olmadık. Şimdi de dimdik ayaktayız. Ana muhalefet 'Cumhurbaşkanı o gece tatildeydi.' diyor. Bu kadar yanlışlardan sonra Konya'da hala CHP'ye gönül vermiş insan kaldı mı bilmiyorum. Eğer Cumhurbaşkanımız telefonla bağlanmasaydı, siyasetçilerin tümü Zincirli Kuyu'da olacaktı. Cumhurbaşkanının tatilde olduğunu söylemek ana muhalefetin görevi olmamalı."

- "Türkiye ve dünyada tarım alanları daraldı"

Türkiye ve dünyada tarım alanlarının daraldığına işaret eden Çelik, nüfusun arttığını ve iklim değişikliği yaşandığını belirtti.

Yapılan hesaplara göre, 2050 yılına kadar mevcut tarımsal hasılaya yüzde 60 ilave yapılmazsa dünyanın geleceğinin perişan olacağına dikkati çeken Çelik, şöyle konuştu:

"Dünyada 800 milyon aç, 1 milyar da çaresiz, yoksul insan var. 7 milyar insanın 2 milyarı açlık tehlikesiyle iç içe. 2050'de 10 milyar insan olacak. Yüzde 60 tarımsal üretimi artırmamız gerekiyor ki o 10 milyar insan sofrasında ekmek bulabilsin. Eğer bunu yapamazsak savaşların adı 'yiyecek savaşları' olur. 80 ülkede su sorunu, 34 ülkede gıda sorunu var. Dünya ciddi problemlerle karşı karşıya. Onun için tarım çok daha stratejik noktaya geldi. Tarıma destekler artmaya başladı. AB bütçenin yüzde 40'ını tarıma ayırmaya başladı. Dünyanın en zengin yüzde 20'si, toplam gıdanın yüzde 76'sını tüketiyor. Gıdaya erişimdeki adaletsizliğe bakın. 62 zenginin serveti, 3,5 milyar insanın servetine eşit. Türkiye olarak bu genel gidişattan ders çıkarmamız gerekiyor. Şu an tarımsal hasılamız 147 milyar lira. Bu yeterli değil. Güzel şeyler yapmışız, ama bundan sonra yeni adımlar, yeni açılımlar yapmak gerekiyor. İşin özü toprak, su, gübre, mazot, tohum ve toplulaştırma. Topraklar problemli ve sıkıntılı. Hastalığın çoğu soframızdaki yiyeceklerden geliyor. O yiyecekler yeterli besini topraktan alamadığı için ve kimyasallarla da desteklendiği için karşımıza hastalıklı bir bünye çıkıyor. Toprağımız bitki için nasıl verimli hale gelir, toprağı suyla nasıl buluşturabiliriz? Bunları halletmeliyiz. Tohumla ilgili sıkıntımız var, onları da çözmek için çalışıyoruz."

Çelik, çiftçiye verilen mazot desteğine değinirken de bu konunun uzun yıllar konuşulduğunu belirtti. Çelik, "Bu sorunu çözmek için hangi ürüne ne kadar mazot kullanıldığını tespit ettik. Mazotu çiftçimiz için yüzde 50 ucuzlattık. Hibe desteklerimiz de var. Çiftçi tarımın, tarım ise yarının teminatıdır." diye konuştu.

Toplantıya, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti İl Başkanı Musa Arat, AK Parti Konya milletvekilleri ve partililer katıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×