Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik:

- "Meğer DAEŞ, dünyada en tehlikeli örgütmüş, Avrupalı ve Amerikalılar böyle söylüyor. Türk ordusu gitti, sizin aylardır uğraştığınız yerlerde iki gün içerisinde Cerablus’u temizledi. DAEŞ ile mücadele ediyoruz, ne acıdır ki ses PKK ve PYD'den geliyor. Yahu siz PKK ve PYD olarak DAEŞ’e karşı değil misiniz? Temizliyoruz işte niye bağırıyorsunuz? Şu ortaya çıkıyor; DAEŞ, PKK ve PYD’yi meşrulaştırma aracı. Türk milleti oynanan her türlü oyunun farkındadır. Onun için bu oyunlara gelmeyeceğiz" - "Ordumuzun içine sinmiş alçaklar ordumuzu zaafa düşürmek için çok büyük bir darbeyle bizi karşı karşıya bıraktılar. Ancak, bir ay sonra sınır ötesinde örnek alınabilecek bir harekat ile ülkemizin önündeki tehlikeyi bertaraf eden yine bu aziz ordumuz, yani bir ay sonra hiç tereddüt etmeden sıkıntıların üzerinden gelecek adımları atma başarısını gösterdi. Vatanına, milletine, bayrağına bağlı ordu mensuplarımızın tümüyle gurur duyuyoruz"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik:

İSTANBUL (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "Meğer DAEŞ, dünyada en tehlikeli örgütmüş, Avrupalı ve Amerikalılar böyle söylüyor. Türk ordusu gitti, sizin aylardır uğraştığınız yerlerde iki gün içerisinde Cerablus’u temizledi. DAEŞ ile mücadele ediyoruz, ne acıdır ki ses PKK ve PYD'den geliyor. Yahu siz PKK ve PYD olarak DAEŞ’e karşı değil misiniz? Temizliyoruz işte niye bağırıyorsunuz? Şu ortaya çıkıyor; DAEŞ, PKK ve PYD’yi meşrulaştırma aracı. Türk milleti oynanan her türlü oyunun farkındadır. Onun için bu oyunlara gelmeyeceğiz." dedi.

Bakan Çelik, Rumeli Feneri Balıkçı Barınağında düzenlenen "2016-2017 Su Ürünleri Av Sezonu"nun açılışına katıldı.

Türkiye'nin 3 tarafının denizlerle çevrili olduğunu ancak dört tarafının da sorunlarla dolu olduğunu belirten Çelik, ülkenin çok ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunun herkes tarafından bilinmesi gerektiğini söyledi.

Çelik, bu sorunların önemli bir bölümümün dışarıda olduğunu ve onlarla nasıl mücadele edileceğinin bilindiğini ancak içeride yaşanan sorunların ise bütün milleti derinden üzdüğünü dile getirdi.


- "1 dolara haysiyetini satanlar bu milletin geleceğiyle oynadılar"

Bakan Çelik, dışarıdaki sorunlar yetmiyor gibi 15 Temmuz akşamı Türk milletine şeytanın bile aklına gelmeyen bir olayın yaşatıldığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"1 dolara haysiyetini satanlar bu milletin geleceğiyle oynadılar. Bu vesileyle dostumuz kim düşmanımız kim görme imkanı bulduk. Bize ‘Kopenhag kriterleri, demokrasi, insan hakları’ diyorlardı. Avrupa'dan dost diye gelenlerin bu söyledikleri hala kulaklarımızda çınlıyor. Ama gördük ki bunların hepsi laf. 15 Temmuz'dan sonra bunların en büyük kriterlerinin menfaat olduğunu gördük. Menfaatleri varsa Türkiye’ye bakışları olumlu. Menfaatleri yoksa bize bakışlarının olumsuz olduğunu gördük. Tabi o bela atlatıldı milletimizin gayretiyle. Bitti mi? Bitmedi. Şimdi terör örgütleriyle milletimiz ne yazık ki yine karşı karşıya getirildi. Burada yine ikiyüzlülüklerini gösteriyorlar. 'Benim teröristim' diyecek kadar alçak bir davranış içerisindeler. Teröristin benimi olur mu?’ Bunu utanmadan söyleyip, Türkiye'nin karşısında durabiliyorlar. Ancak milletimiz feraset sahibi ve ordumuz güçlü.

Ordumuzun içine sinmiş alçaklar ordumuzu zaafa düşürmek için çok büyük bir darbeyle bizi karşı karşıya bıraktılar. Ancak, bir ay sonra sınır ötesinde örnek alınabilecek bir harekat ile ülkemizin önündeki tehlikeyi bertaraf eden yine bu aziz ordumuz, yani bir ay sonra hiç tereddüt etmeden sıkıntıların üzerinden gelecek adımları atma başarısını gösterdi. Vatanına, milletine, bayrağına bağlı ordu mensuplarımızın tümüyle gurur duyuyoruz."

Türkiye'nin DAEŞ tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu aktaran Çelik, "Meğer DAEŞ, dünyada en tehlikeli örgütmüş, Avrupalı ve Amerikalılar böyle söylüyor. Türk ordusu gitti, sizin aylardır uğraştığınız yerlerde iki gün içerisinde Cerablus’u temizledi. DAEŞ ile mücadele ediyoruz, ne acıdır ki ses PKK ve PYD'den geliyor. Yahu siz PKK ve PYD olarak DAEŞ’e karşı değil misiniz? Temizliyoruz işte niye bağırıyorsunuz? Şu ortaya çıkıyor; DAEŞ, PKK ve PYD’yi meşrulaştırma aracı. Türk milleti oynanan her türlü oyunun farkındadır. Onun için bu oyunlara gelmeyeceğiz." ifadesini kullandı.


- "Denizlerimizi hoyratça kullanmamalıyız"

Faruk Çelik, balık sezonunun açılacağını ifade ederek, balıkçıların gayretiyle yaklaşık 700 bin ton civarında deniz ürününün elde edildiğini ve 80 ülkeye 700 milyon dolar civarında ihracat gerçekleştirildiğini söyledi.

Balık ve balıkçının ayrılmaz bir ikili olduğunu aktaran Çelik, şunları kaydetti:

"Denizlerimizi hoyratça kullanmamalıyız. Karayı hoyratça kullanırsanız denizden de verim alamazsınız. Aynı şekilde denizi hoyratça kullanırsanız karadan verim alamazsınız. Balıkçılarımızın balıkçılık sektörümüzün ne sorunu varsa bu sorunları çözmek boynumuzun borcu. Geldiğimiz günden bu yana yoğun toplantılar yaptık. Su Ürünleri Kanununu birlikte hazırladık, Meclise gönderdik, şu son olaylar yaşanmasaydı su ürünleri tasarısı yasalaşmış olacaktı. Ama tasarı 1 Ekim'den sonra hızlı bir şekilde ele alınacak ve su ürünleriyle ilgili beklediğiniz yasa yürürlüğe girecek. Balıkçı barınakları ve KDV ile ilgili sorunların farkındayım. Sorunları bir masa etrafında toplanıp birlikte çözme iradesine sahip olduğumuzu özelikle bilmenizi istiyorum. Sorunlarınız bizim sorunlarımızdır. Hem balıkçılık sektörümüzün gelişmesi hem 79 milyonun deniz ürünleri tüketim alışkanlığının artması hem de deniz ürünleri üretiminin artması için çalışacağız."

Çelik, deniz ürünlerinin yanında diğer sektörlere yönelik de çalışmalar sürdürdüklerini ifade ederek, bitkisel üretimde havza, hayvansal üretimde ise kendi hayvanını kendi toprağında üreten bir anlayışa geçeceklerini belirtti.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×