Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç:

- "Suudi Arabistan'da bir patlama olduğu haberini aldık. Dün Irak'ta büyük bir patlama oldu. Ondan önce İstanbul'da terör saldırısı oldu. İnsanlıktan nasibini almamış hainler böylesi katliamlar içerisinde oluyorlar" - "Eğer teröre karşı müttefiklerimiz ile beraber mücadele edeceksek, onlar da şartsız olarak yanımızda yer almak durumundalar"

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç:

SAMSUN (AA) - Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Suudi Arabistan'da bir patlama olduğu haberini aldık. Dün Irak'ta büyük bir patlama oldu. Ondan önce İstanbul'da terör saldırısı oldu. İnsanlıktan nasibini almamış hainler böylesi katliamlar içerisinde oluyorlar." dedi.

Bakan Kılıç, Atakum Belediyesi tarafından bir restoranda düzenlenen iftar programında muhtarlarla bir araya geldi.

Kılıç, burada yaptığı konuşmada, İslam dünyasında farklı yerlerde olumsuz olayların meydana geldiğini belirterek, terörün çirkin yüzünü bu kez Suudi Arabistan'da ortaya koyduğunu ifade etti.

Saldırılarda hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyen Kılıç, şöyle konuştu:

"Geçtiğimiz gün Irak'ta büyük bir patlama oldu. Ondan önce İstanbul'da terör saldırısı oldu. İnsanlıktan nasibini almamış hainler böylesi katliamlar içerisinde oluyorlar. Bunların hepsi terörist. Masum insanları, suçsuz insanları, evine, işine, sevdiğine gitmeye çalışan yolculuk etmeye çalışan insanları katledenlerle bizim hiçbir ilişkimiz olamaz, aynı yerde yer almamız bile bizim için bir sorundur. Dolayısıyla biz bunları kabul etmiyoruz. Terör saldırılarında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diliyorum. Ülkemiz, milletimiz, bayrağımız, inancımız için en büyük fedakarlığı yapan ve hayatlarını ortaya koyan şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Gazilerimize de acil şifalar diliyorum."

- "Biz asla ayrımcı olmadık"

AK Parti hükümetinin hiçbir dönemde ayrımcı olmadığını ve bunu da en iyi muhtarların bildiğini anlatan Kılıç, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın her hafta muhtarlarla bir araya gelmesi boşuna değil. Hatırlayın bu ülkede bir zamanlar bir manşet atılmıştı. Bunu Türkiye Cumhuriyeti'nin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan için atmışlardı. Neydi o manşet; 'muhtar bile olamaz.' Aslında orada çok kısır bir düşünce var. Birincisi sayın Cumhurbaşkanımızın artık bir seçime giremeyeceği, siyasi yasaklı olduğu belirtiliyor ama asıl sorun muhtar bile... Ne demek bu 'muhtar bile' Yani değeri mi yok muhtarlığın onu mu demeye çalışıyorlar. Herhalde öyle düşünüyorlar. Tabi onlar milletle iç içe olmadıkları için, o gün manşeti atanlarla şimdi bugün aynı zihniyette olanlar var. Milletin içinde ayrım yapanlar var. Biz asla ayrımcı olmadık. Ayrı görenlerden olmadık. Ama ayrı görenlerin kim olduğunu çok iyi biliyoruz. Onların karşısında da dimdik durduk."

Türkiye'nin 2023, 2053, ve 2071 hedeflerine gitmesi için her zaman dik durduklarını ve durmaya devam edeceklerini vurgulayan Kılıç, doğru bildiklerini söyleyeceklerini kaydetti.

- "Müttefiklerimiz şartsız yanımızda yer almak durumunda"

Zor zamanlarda dost ve kardeşlerin yanında duracaklarına işaret eden Kılıç, şöyle devam etti:

"İstanbul’da terör saldırısından sonra da aslında daha önce yapılması gereken tutum ve tavırları bir çok müttefikimiz bu kez sergiledi. Teröre karşı duruşta açık ve seçik olarak yanımızda durdular. En yakın örneği UEFA'nın Avrupa Şampiyonası'nda saldırının ertesi günü yapılan maçta saygı duruşunu yapması. Bazıları dedi ki 'talep' edildi. Bunun talebe gerek duymaması lazım, bizim de bazı girişimlerimiz oldu. Bunun yapılması gerektiğini anlattık, yapılmaması durumunda yanlış anlaşılacağını dile getirdik, onlar da bu noktadaki yaklaşımı doğru değerlendirdiler, ancak biz bunu talep dahi etmemeliyiz. Eğer teröre karşı müttefiklerimiz ile beraber mücadele edeceksek onlar da şartsız olarak yanımızda yer almak durumundalar."

- Spor organizasyonları

Türkiye'de birçok branşta uluslararası spor organizasyonların da yapıldığını anlatan Bakan Kılıç, Mersin'de Uluslararası Jimnastik Dünya Kupası, Samsun'da da İşitme Engellilerle ilgili 5 branşta Dünya Şampiyonası düzenlendiğini anımsattı.

Trabzon'da Gymnasiade ve Erzurum'da EYOWF organizasyonun yapılacağını hatırlatan Bakan Kılıç, 5 Ağustos'ta başlayacak Rio 2016 Yaz Olimpiyatları'nda Türkiye adına yarışacak sporculardan başarı beklediklerini bildirdi.

" Ben şu anda bir madalya sayısı tahmininde bulunmak istemiyorum" diyen Kılıç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Tabi bu arada erkek Basketbol Milli takımımız da şuanda Filipinler'de yarin ilk maç için son hazırlıklarını yapıyor. Olimpiyat elemeleri için sahaya çıkacaklar. Onlara da buradan tekrar başarılar diliyorum. Daha ilk maçları Kanada ile onlara inanıyoruz. İnşallah en iyi şekilde mücadele edecekler. Tabi bu arada sportif anlamdaki bazı gelişmeler U-17 basketbol futbol takımımız dünya ikincisi oldu. Onlar şimdi yeni 12 dev adam olacak gençler, aşağıdan yetişiyorlar, arkadan geliyorlar."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×