Genç Hatipler Minberde Hutbe Okuma Türkiye Finali

- Milli Eğitim Bakanlıığınca Malatya'da düzenlenen yarışmaya Ankara, Ağrı, Van, Gaziantep, Aksaray, Denizli, Bursa, İstanbul, Samsun ve Konya bölge birincileri katıldı

Genç Hatipler Minberde Hutbe Okuma Türkiye Finali
06 Mayıs 2016 Cuma 11:38

MALATYA (AA) - Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan "Genç Hatipler Minberde Hutbe Okuma Yarışması Türkiye Finali", Malatya'da başladı.

Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce tarihi Hacı Yusuf Taş Camisi'nde düzenlenen yarışmaya Ankara, Ağrı, Van, Gaziantep, Aksaray, Denizli, Bursa, İstanbul, Samsun ve Konya bölge birincileri katıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, daha önce 600 bin olan imam hatip lisesi sayısının 28 Şubat döneminde 60 bine indirildiğini belirtti.

İmam hatipli öğrenci sayısının bugün 1 milyon 200 bin civarına yükseldiğini vurgulayan Büyük, şöyle konuştu:

"İmam hatipli öğrencilerin bugünlerin kıymetini bilmesi gerekiyor. Gerçekten çok zor günlerden geçtik. O dönemde okuyanlar, çocuklarını imam hatip lisesine gönderenler bilirler. Katsayıyla, başka sıkıntılarla sürekli önümüz kesildi. İmam hatip liseleriyle diğer meslek liselerinin köküne kibrit suyu dökmüş oldular. Bugün hamdolsun Türkiye'nin değişik yerlerinde 1 milyon 200 bin imam hatipli bu ülkenin eğitim öğretiminin içinde yerini aldı."

İmam hatipli öğrencilerin davranışları ve giyinişleriyle örnek olması gerektiğini aktaran Büyük, "Siz bu ülkenin teminatısınız, imam hatip liseleri bu ülkenin çimentosuydu, çimentosu da. Sorumluluğunuzun farkında olun. Zamanın ve mekanın size emanet olduğunu lütfen biliniz ve bu şekilde davranınız" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Kur'an-ı Kerim okundu. Yarışmacılar, sıralama kurasının ardından minberde hutbe okudu. Dereceye girenler, seçici kurulun değerlendirilmesinin ardından belirlenecek.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×