"Geleceğe İşbaşı" projesi hayata geçiyor

- KADEM'in yürüttüğü 17-18 yaş aralığındaki genç kızların mesleki eğitimle istihdam edileceği "Geleceğe İşbaşı" projesi kapsamında, "Çocuğa Yaklaşım Becerileri Eğitimi" verilecek - Dezavantajlı genç kızların ekonomik, sosyal, siyasal, sanatsal gibi alanlarda yaşama katılımının sağlanması hedeflenen projeyle, genç kızların yüzde 70'i tekstil tasarımı, turizm ve otelcilik, çocuk gelişimi alanlarda istihdam edilecek

10 Mayıs 2016 Salı 15:52

İSTANBUL (AA) - Kadın ve Demokrasi Derneği'nin (KADEM) yürüttüğü 17-18 yaş aralığındaki genç kızların mesleki eğitimle istihdam edileceği "Geleceğe İşbaşı" projesi hayata geçiyor.

KADEM'den yapılan açıklamaya göre, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü uzmanları tarafından, çocuk destek merkezlerinde kalan ve projede yer alan genç kızlara sağlıklı davranış modeli oluşturabilmek amacıyla "Çocuğa Yaklaşım Becerileri Eğitimi" verilecek.

Kurumsal yaklaşım ve iletişim kurma yöntemlerine ilişkin düzenlenen eğitim programı, yarın saat 09.30-17.00 arasında KADEM Genel Merkezi'nde verilecek.

Eğitime, projede yer alan sponsorlar, KADEM İş Dünyası Komisyonundan oluşan mentörler, psikologlar, İŞKUR, Üsküdar Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim personeli katılacak.

"Geleceğe İşbaşı" projesiyle, Türkiye'nin ekonomik, sosyal ve siyasal gelişimi için geleceği yakalayabilecek yetenekli, girişimci, nitelikli ve toplumsal değerleri muhafaza edebilen kadınların yetiştirilmesine katkı sağlanması hedefleniyor.

Proje bu amaçla dezavantajlı gruba giren İstanbul Çocuk ve Genç Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi'ndeki (ÇOGEM) kadınların yaşama katılımını sağlayarak, demokratik hak ve hukukun bilincinde bireysel ve mesleki gelişimlerine katkıda bulunacak.

- 30 genç kızla anket yapıldı

Projeyle sivil toplum ve kamu iş birliği modeli oluşturularak, KADEM'in kuruluş hedefleri arasında yer alan dezavantajlı genç kızların ekonomik, sosyal, siyasal, sanatsal gibi alanlarda yaşama katılımı sağlanarak, bireysel ve mesleki gelişimlerine yönelik aktiviteler gerçekleştirilecek.

Proje kapsamında ayrıca KADEM, İŞKUR ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü ortaklığı ile 30 genç kızla yapılan anket yapıldı. Kızların çalışabilecekleri alanları belirlemek amacıyla kendilerine uygun gördükleri branşlar arasında seçim yapmaları sağlandı. Anket sonucunda belirlenen alanlarda, gençlere uzmanlar tarafından meslek eğitimleri, sosyal ve psikolojik destek verilecek.

Tekstil ve moda tasarımı, turizm ve otelcilik, grafik tasarımı ve bilişim teknolojileri eğitimleri sonunda MEB onaylı sertifika alacak genç kızların, Titanic Otel, Hasgül Tekstil ve Metro Turizm iş birliği ile staj ve istihdamı sağlanacak.

KADEM, teorik ve pratik tüm eğitim süreçlerinin planlanarak yürütülmesi ve istihdam sürecini yakından takip edecek.

"Geleceğe İşbaşı" projesiyle tekstil tasarımı, turizm ve otelcilik, çocuk gelişimi konularında, usta-çırak ilişkisiyle eğitim alan genç kızların en az yüzde 70'inin istihdam edilmesi hedefleniyor.

Proje kapsamında, KADEM İş Dünyası ve Ekonomi Komisyonu gönüllüsü girişimci ve başarılı kadınlar ile eğitim alan genç kızlar bir araya getirilerek, uzun vadede tecrübe aktarımı, yaşam koçluğu ve rol modellik konularında rehberlik, mentörlük ve bilgi aktarımı sağlanacak.

Bir yılda tamamlanması öngörülen projenin akabinde kadın hapishaneleri ve mülteci kamplarında kalan dezavantajlı kadın gruplarına yönelik model olmasını arzu edilen mesleki eğitim ve rehabilitasyonla toplumun kalkınmasına destek olunacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×