Gazze'nin yeniden imarı

- Gazze Ablukasını Kırma Komisyonu Başkanı Filistinli milletvekili Hudari: "BM heyetinden Gazze'nin Yeniden İmarı Konferansı'nda katılımcı ülkelerin verdiği destek taahhütlerinin takibi için uluslararası dörtlü komite oluşturulmasını istiyoruz"

Gazze'nin yeniden imarı
16 Ekim 2016 Pazar 16:16

GAZZE (AA) - Gazze Ablukasını Kırma Komisyonu Başkanı Filistinli milletvekili Cemal el-Hudari, Birleşmiş Milletler'den (BM) Gazze'nin yeniden imarı konusunda verilen destek sözlerinin takibi için "uluslararası dörtlü komite" oluşturulmasını istedi.

Hudari, Gazze Şeridi'ndeki Beytu’s-Sahafe (Basın Evi) Kurumu'nda düzenlediği basın toplantısında, "BM heyetinden, Gazze'nin Yeniden İmarı Konferansı'nda katılımcı ülkelerin verdiği destek taahhütlerinin takibi için uluslararası dörtlü komite oluşturulmasını istiyoruz." dedi.

Yaklaşık on yıldır devam eden İsrail'in Gazze ablukasını "toplu cezalandırma" olarak nitelendiren ve ablukanın bir gerekçesinin de bulunmadığını belirten Hudari, söz konusu komitenin Gazze ablukasının kaldırılması için de çalışmasının beklendiğini kaydetti.

Hudari ayrıca Mısır'dan da Filistin'deki mevcut bölünmüşlüğe son verilmesi için Fetih ile Hamas hareketleri arasında görüşmelere ev sahipliği yapmasını istedi. Filistinli milletvekili, uzlaşının yeniden gündeme gelmesi ve tamamlanması için girişimler ortaya konulmasında Mısır'ın rolünün önemli olduğunu vurguladı.

İsrail, 7 Temmuz 2014'te başlattığı ve 51 gün süren "Koruyucu Hat" adını verdiği saldırılarını 26 Ağustos'ta sağlanan ateşkesle sona erdirmişti. Resmi verilere göre, İsrail'in son Gazze saldırılarında yaklaşık 12 bin ev tamamen yıkılmış, 160 bin ev hasar görmüş, bunların 6 bin 600'ü kullanılamaz hale gelmişti.

Mısır'ın başkenti Kahire'de 12 Ekim 2014'te düzenlenen "Gazze'nin Yeniden İmarı" konulu uluslararası konferansta katılımcı ülkeler, yarısı imarda kullanılmak üzere 5,4 milyar dolarlık yardım taahhüdünde bulunmuştu.

BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'nın (UNRWA) geçen eylül ayında yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği son saldırılarda 100 bin kişinin evinin yıkıldığı, geçen 2 yılda yeniden imar çalışmalarıyla bunlardan sadece yüzde 35'inin evlerine döndüğü, 65 bin kişinin ise halen evsiz olduğu ifade edilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×