Gazze'de su krizi

- Sular İdaresi Başkanı Şanti: - "Gazze Şeridi'ndeki kuyu sularının yüzde 95'i içmeye uygun değil" - "İsrail, sınıra kuyular açarak Gazze'ye ulaşması gereken kaynakları yağmalıyor, yer altı sularının ciddi şekilde azalmasına neden oluyor. Bu durum su kirliliğini de beraberinde getirdi"

Gazze'de su krizi
20 Temmuz 2016 Çarşamba 12:56

GAZZE (AA) - Gazze Şeridi'nde kuyu sularının yüzde 95'inin içmeye uygun olmadığı ve ciddi boyutta su krizi yaşandığı belirtildi.

Gazze Şeridi Sular İdaresi Başkanı Yasir eş-Şanti, AA muhabirine yaptığı açıklamada, belediyeler tarafından evlere verilen suyun çok kirli olduğunu ve ruhsat verilmediğini söyledi.

"Gazze Şeridi'ndeki kuyu sularının yüzde 95'i içmeye uygun değil. Yalnızca temizlik ve benzeri alanlarda kullanılabilir." diyen Şanti, su kirliliğinin yer altı kaynaklarına deniz suyu ve atık su karışmasından kaynaklandığını ifade etti.

Şanti, Dünya Sağlık Örgütünün 1 litre su için uygun gördüğü nitrat miktarının 50 miligram olduğunu ancak ellerindeki suda bunun yaklaşık 400 miligramı bulduğunu, en fazla 250 miligram olması gereken klorür miktarında da 1000 miligramın aşıldığını dile getirdi.

Yer altı sularının Gazze'nin tek su kaynağı olduğunu belirten Şanti, "Bizim kullanabileceğimiz nehirlerimiz, göllerimiz yok. Sadece yer altı sularımız var. Kullanmak ve içmek için su bulamadığımız bir aşamaya gelebiliriz." diye konuştu.

Şanti, Gazze Şeridi'nde yıllık su tüketiminin 200 milyon metre küp olduğunu ancak şu anda 70 ila 80 milyon metre küp su bulunduğu bilgisini verdi.

- Su krizinin nedeni İsrail'in uygulamaları

Sular İdaresi Başkanı Şanti, Gazze Şeridi'ndeki su krizinin sorumlusu olarak İsrail'i işaret ederek şunları söyledi:

"Filistin 1948 topraklarındaki İsrail işgali nedeniyle su konusundaki hakkını alamadı. Ayrıca İsrail, sınıra kuyular açarak Gazze'ye ulaşması gereken kaynakları yağmalıyor, yer altı sularının ciddi şekilde azalmasına neden oluyor. Bu durum su kirliliğini de beraberinde getirdi."

Şanti, bu konudaki çözüm önerileri arasında yer alan deniz suyu arıtma tesisi kurulması ve daha az maliyetli olan su ithal edilmesi planının da İsrail ablukası ve finansman yetersizliğine takıldığını anlattı.

İsrail'in yıl başından itibaren Gazze'ye su ihraç etmeyi durdurduğunu hatırlatan Şanti, evlerin depolarına su taşıyan araçlarının da uygun hijyen koşullarına sahip olmadığını kaydetti.

Filistinli yetkililer, su krizindeki önemli bir etkenin de İsrail'in Temmuz 2014'te Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında altyapının büyük hasar görmesi olduğunu belirtiyor.

Gazze Belediyesi'nde görevli Mühendislik ve Planlama Direktörü Nihad el-Muğni, 2014'te İsrail saldırıları nedeniyle sadece Gazze kentinin altyapısında 40 milyon dolarlık hasar oluştuğunu ifade etmişti.

İsrail, Gazze Şeridi'ne yaklaşık 10 yıldır hava, deniz ve karadan abluka uyguluyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×