Gazze'de Ramazan'a buruk hazırlık

Gazzeli esnaflar Ramazan öncesi yapılan alış verişin İsrail'in uyguladığı abluka nedeniyle piyasayı etkileyecek şekilde durgun geçtiğini söylüyor

Gazze'de Ramazan'a buruk hazırlık
05 Haziran 2016 Pazar 11:29

Gazzeli esnaflar Ramazan öncesi yapılan alış verişin İsrail'in uyguladığı abluka nedeniyle piyasayı etkileyecek şekilde durgun geçtiğini söylüyor.

Ez-Zaviye Çarşısı Gazze'deki en eski ve en önemli çarşılardan biri olup Ramazan alış verişlerinin yapıldığı bir yer. Ez-Zaviye Çarşısı esnafı ablukanın devam etmesinden dolayı Ramazan öncesi alış verişin "durma noktasına" geldiğini belirtiyor.

Esnaftan Abdulkadir Ebu Şaban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, alış verişin çok durgun olduğunu ve bunun abluka, yoksulluk ve işsizlikten kaynaklandığı ifade etti.

Şaban, diğer esnaflar gibi Gazze'de Ramazan ayı boyunca piyasanın canlanmasını temenni ettiklerini sözlerine ekledi.

Süt ve süt ürünlerini satan Yusuf Ebu Dekka da "İsrail ablukası ve yoksulluk hayatın tüm yönleri üzerine kara bulut gibi düştü. Gazzeliler artık Ramazan ayına hazırlık için alış veriş yapamaz haldeler. Ramazan boyunca hareketliliğin yaşanmasında yine de bir ümidimiz var. Bölgenin yaşadığı ekonomik ve zor hayat şartlarına rağmen piyasanın normale dönmesini ümit ediyoruz." dedi.

Esnaflardan Middin Ebu Hamid de çarşıdaki durgunluktan memnun olmadıklarını kaydederek, Ramazan öncesi iyi bir hazırlık yapmasına rağmen müşterinin olmadığını belirtti.

Bir başka esnaf Hani Reyyan abluka öncesi çarşının çok canlı ve hareketli olduğunu aktararak abluka sonrası ise "Çarşıdaki esnafta mal olmasına rağmen ekonomik sıkıntıdan dolayı insanlar sadece zaruri ihtiyaçlarını az miktarda alabiliyor." ifadelerini kullandı.

Mısır yönetimi, 3 Temmuz 2013'teki askeri darbeden bu yana, Refah Sınır Kapısı'nı neredeyse tamamen kapalı tutuyor. Darbenin ardından kapatılan kapı, yılda yalnızca birkaç kez kısa süreliğine açılıyor.

Gazze'de giriş çıkışların yapıldığı 7 sınır kapısından Refah hariç 6'sı, İsrail'in kontrolünde bulunuyor. Bu kapılardan ticari amaçla kullanılan 4'ü Hamas'ın seçimleri kazanarak görevi devralmasının ardından Haziran 2007'de İsrail tarafından kapatılmıştı. Diğer kapılardan Beyt Hanun yabancı pasaport taşıyanlar, hasta ve iş adamlarının Batı Şeria'ya geçişi, Kerm Ebu Salim ise bazı ticari ürünlerin geçişi için kullanılıyor. Kerm Ebu Salim Kapısı da çeşitli gerekçelerle sık sık kapatılıyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×