Gazetede örgüt propagandası davası

- Özgür Gündem gazetesinin genel yayın yönetmenliğini üstlendiği tarihteki yayınlarla terör örgütü PKK'nın propagandasını yaptığı iddiasıyla tutuklanan ve hazırlanan iddianameyle hakkında 2 yıldan 14 yıl altı aya kadar hapis cezası istenen yazar Ahmet Aziz Nesin'in tahliyesine karar verildi -İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından hazırlanan iddianameyi kabul eden İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, bu sanığı dava kabul metniyle (tensip) tahliye etti

Gazetede örgüt propagandası davası

İSTANBUL (AA) - Özgür Gündem gazetesinin genel yayın yönetmenliğini üstlendiği tarihteki yayınlarla terör örgütü PKK'nın propagandasını yaptığı iddiasıyla tutuklanan ve hazırlanan iddianameyle hakkında 2 yıldan 14 yıl altı aya kadar hapis cezası istenen yazar Ahmet Aziz Nesin'in tahliyesine hükmedildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Eşref Durmuş, Özgür Gündem gazetesinde 18 ve 30 Mayıs ile 7 Haziran'da yer alan haberlerin içeriklerinde ''terör örgütü propagandası'' yapıldığı gerekçesiyle yürüttüğü soruşturma kapsamında, hazırladığı iddianameyi İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi.

Mahkeme, dayanışma amacıyla gazetenin bir günlük genel yayın yönetmenliğini üstlenen yazar Nesin ile sorumlu yazı işleri müdürü İnan Kızılkaya'nın 2 yıldan 14 yıl altışar aya kadar hapisle cezalandırılmasının talep edildiği iddianamenin kabulüne karar verdi.

Mahkeme heyeti, dava kabul tutanağında (tensip) tutuklu sanık Nesin'in, suçların vasıf ve mahiyeti, öngörülen cezaların alt sınırı, tüm delillerin toplanmış olması, tutuklulukta geçirdiği süre ve kaçma şüphesinin bulunmaması gerekçeleriyle tahliye edilmesini karara bağladı.


- 20 Haziran'da tutuklanmışlardı

Soruşturmayı yürüten savcılık, Özgür Gündem gazetesiyle dayanışma amacıyla gazetenin bir günlük genel yayın yönetmenliğini üstlendikleri tarihte yapılan yayınlarla terör örgütü PKK'nın propagandasını yaptıkları iddiasıyla açtığı soruşturma kapsamında 20 Haziran'da gazeteci Erol Önderoğlu, Ahmet Nesin, Şebnem Korur, Cengiz Boysay, Kemal Can, İhsan Eliaçık ve Beyza Üstün'ün ifadesini almıştı.

Önderoğlu, Nesin ve Korur'u, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk eden savcılık, Boysay, Can, Eliaçık ve Üstün'ü serbest bırakmıştı. Korur, Nesin ve Önderoğlu, çıkarıldıkları mahkemece ''terör örgütü propagandası yapmak" suçundan tutuklanmıştı.

Korur ve Önderoğlu ile tutuklanan yazar Ahmet Nesin hakkında iki ayrı iddianame hazırlanmış, gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü İnan Kızılkaya ise gazetenin tüm haberlerinden sorumlu olduğu gerekçesiyle bu iddianamelerde ortak şüpheli olarak yer almıştı.

Ahmet Nesin'in iddianamesi İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine, Korur ve Önderoğlu hakkında düzenlenen iddianame ise İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmişti.

İddianamelerde, şüphelilerin, "suç işlemeye alenen tahrik etmek", "suç ve suçluyu övme", "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından 2 yıldan 14 yıl altışar aya kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Korur ve Önderoğlu, iddianamenin kabulüne karar veren İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince dün tahliye edilmişti.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×