Gabon'da şiddet olayları

- Ülkede hafta sonu yapılan devlet başkanı seçiminin sonuçlarını kabul etmeyen muhalifler, parlamento binasını ateşe verdi

Gabon'da şiddet olayları
01 Eylül 2016 Perşembe 11:06

LIBREVILLE (AA) - Gabon'da muhalifler, 27 Ağustos'ta düzenlenen devlet başkanı seçiminin sonuçlarını protesto etti.

Muhalifler, ülkede hafta sonu gerçekleştirilen seçimin resmi olmayan sonuçlarının açıklanmasının ardından başkent Libreville'de toplandı.

Mevcut Devlet Başkanı Ali Bongo Ondimba'nın oyların yüzde 49,80'ini alarak yeniden seçilmesine karşı çıkan ve Bongo karşıtı sloganlar atan yüzlerce muhalife güvenlik güçleri müdahale etti.

Yerel kaynaklar, göstericilerin, Başbakan Yardımcısı Paul Biyoghe Mba'nın başkentin 6. bölgesindeki evi ile parlamento binasını ateşe verdiğini, Port Gentil ve Oyem gibi ülkenin başka kentlerinde de güvenlik sorunlarının yaşandığını aktardı.

Sağlık kaynakları da olaylarda çok sayıda kişinin yaralandığını belirtti.

Seçimde, oyların yüzde 48,23'ünü aldığı açıklanan Bongo'nun en önemli rakibi eski Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Jean Ping, sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta yayımladığı açıklamada, "Hiçbir adayın usulsüzlükle seçimleri kazanmasına izin vermeyeceğini" bildirdi.

Ping, Gabon'un şiddet olaylarına sahne olmaması gerektiğini ifade ederek, yaşananlardan Bongo'nun sorumlu olacağını kaydetti.

Ulusa sesleniş konuşmasında, seçimin şeffaf ortamda yapıldığını dile getiren Bongo ise destekçilerine teşekkür ederek, "Birbirimizle daha çok dayanışma içinde olmamız gereken bir dönemdeyiz." dedi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×