Fransa'nın Calais kentinde inşa edilen duvara tepki

- İngiltere'deki sivil toplum ve yardım kuruluşları, sığınmacıların Fransa'dan İngiltere'ye geçişlerinin engellenmesi amacıyla inşasına başlanan duvara tepki gösterdi

Fransa'nın Calais kentinde inşa edilen duvara tepki
21 Eylül 2016 Çarşamba 13:17

LONDRA (AA) - İngiltere'deki bazı sivil toplum kuruluşları, Fransa'nın İngiltere'ye geçiş noktası olan liman kenti Calais'de, sığınmacıların İngiltere'ye geçişini engellemek amacıyla duvar inşa edilmesine tepki gösterdi.

Yaklaşık 10 bin sığınmacının kaldığı Calais kampından özellikle gece vakti İngiltere'ye geçen araçlara gizlice binmeye çalışanları engelleme amaçlı duvarın inşasına dün başlandı.

Londra merkezli Uluslararası Af Örgütü, uygulamayı eleştirerek, duvarın, sığınmacıları alternatif yollara ve daha büyük riskler almaya zorlayacağı uyarısında bulundu. Gelişmelere ilişkin açıklama yapan örgütün Sığınmacı ve Göçmen Hakları Programı Direktörü Steve Symonds, "Bu duvar sadece, umutsuz insanları insan tüccarlarının ellerine, İngiltere'ye giriş yapmak için daha büyük risklere doğru itecek. Bu yolları denerken birçok can kaybı yaşanacak. Kısacası duvar insan tüccarlarının elini güçlendirecek." dedi.

Calais kampında yardım çalışmalarında bulunan İngiltere merkezli "Help Refugees" adlı kuruluştan yapılan açıklamada da, "Yerlerinden edilmiş ve Calais'de kalan, savunmasız kişilere yardım edilmesi yerine, paranın ve kaynakların, insanların dışarıda tutulması amacıyla bir kez daha duvarların inşasına akıtılmasından dolayı umudumuz kırıldı. İngiltere Başbakanı Theresa May'in, göç korkusu yerine çocukların güvenliğine öncelik verdiğini görmek istiyoruz." denildi.

- 4 metre yüksekliğinde ve 1km uzunluğunda olacak

İngiltere Göçten Sorumlu İçişleri Bakan Yardımcısı Robert Goodwill, konuya ilişkin bu ay başında yaptığı açıklamada, duvarın, Fransa'dan gelen tırlara ve kamyonlara saklanarak İngiltere'ye ulaşmaya çalışan sığınmacıları engelleme amacıyla, 17 milyon sterlinlik İngiliz-Fransız güvenlik paketi çerçevesinde inşa edileceğini bildirmişti.

İnşasına dün başlanan duvarın bu yıl sonundan önce tamamlanması öngörülüyor. 1,9 milyon sterline mal olacak duvarın 4 metre yüksekliğinde ve 1 kilometre uzunluğunda olması planlanıyor.

Tüm masrafları İngiltere tarafından karşılanacak duvar, Calais limanı girişinden itibaren otoyola sağlı sollu örülecek. Birçok giriş noktası ile otoyola erişimin sağlanacağı duvar boyunca ışıklandırma bulunacak ve 24 saat kameralarla yola giriş ve çıkışlar gözetlenecek.

Gizlice bindikleri kamyon ve tırlarla, hayatlarını tehlikeye atarak iki ülke arasındaki Manş Tüneli'nden geçmeye çalışan kaçak göçmenler, Fransa-İngiltere arasındaki ulaşımın aksamasına neden oluyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×