Fransa'dan Rusya'ya Halep çağrısı

- Fransa, Rusya'ya Halep'teki insani yardım sevkiyatına yönelik engellerin kaldırılması çağrısı yaptı

Fransa'dan Rusya'ya Halep çağrısı
03 Ekim 2016 Pazartesi 16:46

PARİS (AA) - Fransa, Rusya'ya, Suriye'nin Halep kentindeki insani yardım sevkiyatına yönelik engellerin kaldırılması çağrısında bulundu.

Fransa Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Fransa'nın, Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonu İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides'in açıkladığı Halep'e acil insani yardım girişimine tamamen destek verdiği belirtildi.

Açıklamada, Halep'te sivil halkın Suriye rejimi ve Rusya'nın başını çektiği destekçi ülkeler tarafından hedef alındığı belirtildi.

Bölgeye insani yardım gönderilmesi konusunda yaşanan sıkıntıların vurgulandığı açıklamada, "Rusya'yı, bölgede insani yardımlara yönelik engellerin kaldırılması için gerekeni yapmaya çağırıyoruz. Yaralıların tahliyesine de aynı zamanda izin verilmelidir." ifadesi kullanıldı.

Hastanelerin ve insani yardım kuruluşlarının hedef alındığına işaret edilen açıklamada, bölgede yardım muhtaç 130 bin kişiye acilen su, gıda ve ilaç sevkiyatının sağlanması gerektiği bildirildi.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×