Fransa’daki terör saldırısı

- Saldırıyı terör örgütü DAEŞ üstlendi - Ulusal Savunma Konseyi'ni Elysee Sarayı’nda toplayan Cumhurbaşkanı Hollande, Avrupa ülkelerine yapacağı ziyaretin bir bölümünü iptal etti

Fransa’daki terör saldırısı

PARİS (AA) – Fransa’nın Nice kentinde düzenlenen saldırıyı terör örgütü DAEŞ üstlendi.

DAEŞ’in propaganda organı Amaq tarafından yapılan açıklamada, "DAEŞ’in bir askeri, Fransa’nın Nice kentindeki operasyonun sorumlusudur. DAEŞ’e karşı savaşan koalisyon güçlerinin ülkelerine operasyon düzenlenmesi için yapılan çağrı gereği bu eylem düzenlenmiştir." ifadesi yer aldı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, terör saldırıları ardından alınacak önlemleri masaya yatırmak üzere Ulusal Savunma Konseyi'ni Elysee Sarayı’nda topladı.

Toplantı sonucunda Hükümet Sözcüsü Stephane Le Foll, ulusal birlik ve bütünlük çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Hollande, gelecek hafta Avrupa ülkelerine yapacağı ziyaretlerin bir bölümünü de iptal etti. Avusturya, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti’ne yönelik ziyaretleri erteleyen Hollande, Portekiz ve İrlanda’ya daha önce planlandığı gibi gidecek. Bu ziyaretlerin ana gündem maddesini İngiltere’nin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkışı ile ilgili müzakereler oluşturacak.

Bu arada İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, Elysee Sarayı’nın çıkışında basına yaptığı açıklamada, saldırıyı gerçekleştiren Mohamed Lahouaiej Bouhlel'in çok bir kısa zamanda "radikalleşttiğinin’’ tespit edildiğini bildirdi.

Saldırganın istihbarat servisleri tarafından bilinen biri olmadığını hatırlatan Fransız bakan, "Bu tür oldukça yeni bir saldırı türünün önlenmesi, terörle mücadele oldukça zor." dedi.

Öte yandan Nice'de saldırıyla ilgili yapılan operasyonlarda 5 kişi gözaltına alındı.

Saldırıda, 84 kişi hayatını kaybederken yaklaşık 200 kişi yaralanmıştı.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×