Fransa'daki terör saldırısı

- Adalet Bakanı Bozdağ: -"İslam ile terörü ilişkilendirmek, eğer bilerek yapılıyorsa tabii bu bir İslam düşmanlığıdır. Yok bilmeyerek yapılıyorsa bu bir cehalettir. Bir defa DEAŞ terör örgütü İslam düşmanı bir terör örgütüdür" - "Türkiye'de ve Fransa'da sürekli eylem yapıyor. DEAŞ terör örgütü ile mücadele ettiğini söyleyen pek çok ülke var, onların herhangi birinde bir eylem var mı, görüyor musunuz? Yok. Bunun üzerinde de herkesin düşünmesinde fayda var" - "Sayın Hollande'ı ve Avrupa liderlerini de İslam hakkında bilgisizce konuşmaktan, saygısızca konuşmaktan uzak durmaya, bilenlere sormaya ve o bilenlerin bilgisine göre hareket etmeye ve konuşmaya davet ediyorum" -"Özellikle Sayın CHP Genel Başkanı, oradaki saldırıdan Türkiye'yi sorumlu tutacak kadar sağduyusunu kaybetmiş durumda, aklıselimini kaybetmiş durumda. Millet gülüyor"

Fransa'daki terör saldırısı

ANKARA (AA) - Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "İslam ile terörü işkilendirmek, eğer bilerek yapılıyorsa tabi bu bir İslam düşmanlığıdır. Yok bilmeyerek yapılıyorsa bu bir cehalettir. Bir defa DEAŞ terör örgütü İslam düşmanı bir terör örgütüdür" dedi.

Bozdağ, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezuniyet töreni sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Fransa'daki terör saldırısı ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın "İslami terör" ifadesi ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Bozdağ, Fransa'da meydana gelen terör saldırısını, bu saldırıyı gerçekleştirenleri ve saldırı emrini veren terör örgütlerini şiddetle, nefretle kınadığını söyledi.

Fransa halkının acılarını paylaştığını ifade eden Bozdağ, Fransa halkına ve Fransa'ya taziyelerini iletti, yaralılara da acil şifalar diledi.

Bu saldırının, hedefi, gerekçesi, eylem yaptığı yer, eylemi yapan örgütün adı ne olursa olsun terörün, insanlık suçu, insanlık düşmanı olduğunu bir kez daha gösterdiğini vurgulayan Bozdağ, onun için teröre karşı uluslararası toplumun ittifak ve dayanışma içinde olması ve mücadele etmesi gerektiğini belirtti.

Uluslararası toplumun, terör karşısında bugüne kadar bir dayanışma gösteremediğini dile getiren Bozdağ, "Uluslararası toplum, eğer bir dayanışma içerisine girer, terörü ayrımsız, amansız, fakatsız, ancaksız, lakinsiz bir şekilde mücadele edilecek bir olgu olarak görürlerse bunda mutlaka bir başarı elde edilecektir." diye konuştu.

Bozdağ, "Maalesef bazı ülkeler, bazı uluslararası örgütler, bazı yapılar, terör örgütleri arasında, terörün hedeflerine göre, eylem yaptığı yere göre, terör gerekçelerine göre, örgütlerin adlarına göre ayrım yapmaktadırlar. Bu ayrım sürdüğü sürece terör can almaya bir şekilde devam edecektir." değerlendirmesinde bulundu.

- "Türkiye'ye terör eylemi yapanlar, gün gelir size de yaparlar"

AB'ye üye ülkelerin terör örgütlerine destek verdiğini belirten ve Avrupa Parlamentosundaki sergiyi örnek gösteren Bozdağ, bütün dünyanın gözü önünde terör örgütlerine ve teröristlere destek verildiğini ifade etti. Buna bir son verilmesi konusunda her zaman açıklamada bulunduklarını hatırlatan Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çünkü Türkiye'ye terör eylemi yapanlar, gün gelir size de yaparlar. Teröristlere müsamaha, akrebe müsamaha, yılana müsamaha gibi...Yılan okşayarak yılanlıktan çıkmaz, hemen fırsat bulur bulmaz sokar. Nitekim öyle de oluyor. O yüzden Türkiye, haklı bir şekilde hep söylüyor, 'Terörün rengi, dili, dini, vatanı, memleketi olmaz. Birlikte mücadele edelim.' Ama maalesef Türkiye terörle mücadelesinde hep yalnız bırakılmıştır, hala da aynı şekildedir. Türkiye'de terör eylemi yapanlara destek verilmektedir. Bu insan hakları adına, ifade hürriyeti adına terör örgütlerine destek çıkılmaktadır."

Bakan Bozdağ, terör örgütlerinin insan hakları, ifade hürriyeti kapsamında değerlendirilmemesi ve terörün anladığı dilden terörle mücadele konusunda uluslararası toplumun dayanışma içinde olması gerektiğinin altını çizdi.

-"İslam ile terörü yan yana ifade edilmesi yanlış"

Bozdağ, İslam ile terörün de yan yana ifade edilmesinin yanlış olduğunu vurgulayarak, "İslam ile terörü ilişkilendirmek, eğer bilerek yapılıyorsa tabii bu bir İslam düşmanlığıdır. Yok bilmeyerek yapılıyorsa bu bir cehalettir." dedi.

DEAŞ'in İslam düşmanı bir terör örgütü olduğuna işaret eden Bozdağ, DAEŞ'in Müslümanların İslam'dan uzaklaşmasına, Müslüman olmayanların da İslam'dan nefret etmesine neden olduğunu söyledi. Bozdağ, İslam'ı bilen, İslam ile uzaktan yakından bilgiye dayalı bir ilişkisi olan insanların DAEŞ'e sempatiyle bakamayacağını söyledi.

Bozdağ, DAEŞ'i Müslümanları İslam'dan soğutmak, uzaklaştırmak, uluslararası birtakım siyasal projeleri hayata geçirmek için proje bir terör örgütü olduğuna dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İki senede bir terör örgütü dünyanın 145 ülkesinden terörist devşirecek bir güce nasıl ulaşacak? Türkiye'nin bu kadar üniversitesi var, her ülkenin dilini bilen Türkiye'de insan yok. Bu kadar ülkede terörizme insanları inandıracak, ölmeye, öldürmeye ikna edecek, oradan Suriye'ye getirecek, Fransa'ya götürecek, eylem yaptıracak bu bir terör örgütünün çapını aşan bir iştir. Çok net bir şekilde bu projeye destek verenler bunun iyi şekilde hesabını yapmaları lazım. Destek verenlerin bu projenin herkesi yakacağını görmesi lazım. DEAŞ ile en etkili mücadeleyi Türkiye veriyor, bundan sonra da vermeye devam edecektir."

DAEŞ terör örgütünün Türkiye, Fransa ve Brüksel'de eylem yaptığına dikkati çeken Bozdağ, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'de ve Fransa'da sürekli eylem yapıyor. DEAŞ terör örgütü ile mücadele ettiğini söyleyen pek çok ülke var, onların herhangi birinde bir eylem var mı, görüyor musunuz? Yok. Bunun üzerinde de herkesin düşünmesinde fayda var. Neden DEAŞ terör örgütü Fransa'da eylem yapıyor, neden Türkiye'de eylem yapıyor? Öte yandan DEAŞ ile mücadele ettiğini söyleyen pek çok ülke var, o ülkelerin hiçbirisinde bir tane eylemi yok.

Sayın Hollande'ı ve Avrupa liderlerini de İslam hakkında bilgisizce konuşmaktan, saygısızca konuşmaktan uzak durmaya, bilenlere sormaya ve o bilenlerin bilgisine göre hareket etmeye ve konuşmaya davet ediyorum. Biz Breivik, Norveç'te 70'den fazla insanı öldürdüğü zaman, 'Hristiyan terör örgütü, Hristiyan terörizmi' diye bir ifadeyi hiç kullanmadık. Müslümanların içerisinde yanlış yapanlar elbette olabilir o onu bağlar ama İslam'ı buna mal etmek, bütün Müslümanları buna mal etmek fevkalade yanlıştır. İslam'ı bilmemekten kaynaklıdır ya da İslam karşıtlığından kaynaklı bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım kimseye fayda vermez. İslam'a ve dinlere herkesin saygı duyması ve bu saygı esaslı dili, üslubu benimsemesi lazım. İslami terörle özdeşleştiren herkesi kınıyorum."

- "Sayın Kılıçdaroğlu maalesef akıl tutulması içerisinde olan bir siyasetçi"

"CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Fransa'daki saldırıda Hükümeti sorumlu tutmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna ise Bozdağ, şu yanıtı verdi:

"Sayın Kılıçdaroğlu'nu akıllı bir siyasetçi zannediyordum ama Sayın Kılıçdaroğlu maalesef akıl tutulması içerisinde olan bir siyasetçi. Yani bunu akıllı, sağduyulu bir insanın bırakın ifade etmeyi, aklının ucundan dahi geçirmesi kabul edilemez bir şey. Böyle bir şey olabilir. Bu Türkiye'ye de iftiradır, Türk Hükümetine de iftiradır. Fransa'da bir terör saldırısı oluyor, terör saldırısını gerçekleştiren Fransız vatandaşı, orada bir eylem oluyor, Türkiye'deki iktidar düşmanlığı, iktidar karşıtlığı herkesi uyuşturmuş durumda. Özellikle Sayın CHP Genel Başkanı, oradaki saldırıdan Türkiye'yi sorumlu tutacak kadar sağduyusunu kaybetmiş durumda, aklıselimini kaybetmiş durumda. Millet gülüyor."

-"Bu uluslararası bir projedir"

Türkiye'nin DAEŞ ile en etkin mücadele eden bir ülke olduğunun altını çizen Bozdağ, Türkiye'nin DAEŞ'in İslam, din, Türkiye, Müslüman düşmanı olduğunu ifade ettiğini vurguladı. Türkiye'nin DAEŞ'i proje bir örgüt olarak nitelendirdiğine işaret eden Bozdağ, şunları söyledi:

"Bakıyorsunuz Türkiye'nin anamuhalefeti, Türkiye'yi ve Türk Hükümetini DEAŞ terör örgütüne yardım etmekle itham ediyor. Bu uluslararası bir projedir, Türkiye ile DEAŞ'ı yan yana getirmek. Sayın Kılıçdaroğlu da bu uluslararası projenin Türkiye'deki taşeronluğunu yapmaktadır. Bu büyük iftiradır. Hem paralel alçakların iftirası, hem PKK terör örgütünün iftirası, hem dışarıdaki Türkiye düşmanlarının iftirası ve aynı şekilde Türkiye'nin içerisinde de bilerek, bilmeyerek buna taşeronluk yapan, çanak tutanlar var. Ben Sayın Kılıçdaroğlu'nun Türkiye düşmanlarıyla aynı safta durmaktan uzak durmasını ve Türkiye'nin anamuhalefeti gibi sağduyulu davranmasını bekliyorum."


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×