Fransa'daki terör saldırısı

- HDP Eş Genel Başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ: "IŞİD ve benzeri katliamcı örgütlerin Türkiye ve Fransa başta olmak üzere dünyanın önemli merkezlerinde insanlık düşmanı saldırılar gerçekleştirebiliyor olmasının sorumluluğu, aynı zamanda bu zihniyetleri ve yapıları destekleyen, büyüten çeşitli siyasi iktidarlar ve egemen güçlerin üzerindedir"

Fransa'daki terör saldırısı

ANKARA (AA) - HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, Fransa'daki terör saldırısına ilişkin, "IŞİD ve benzeri katliamcı örgütlerin Türkiye ve Fransa başta olmak üzere dünyanın önemli merkezlerinde insanlık düşmanı saldırılar gerçekleştirebiliyor olmasının sorumluluğu, aynı zamanda bu zihniyetleri ve yapıları destekleyen, büyüten çeşitli siyasi iktidarlar ve egemen güçlerin üzerindedir." ifadelerini kullandı.

Demirtaş ve Yüksekdağ, Fransa'nın Nice şehrinde gerçekleşen terör saldırısıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Nice kentinde en az 84 kişinin acımasızca ve barbarca katledildiği, yüzlerce insanın yaralanmasına sebep olan terör saldırısını en sert şekilde kınadıkları ve lanetledikleri belirtilen açıklamada, bu saldırının sadece bir kişi tarafından gerçekleştirilmiş gibi görünse de, saldırının niteliğinin ve açığa çıkan sonuçlarının DAEŞ'i işaret ettiğinin anlaşıldığı kaydedildi.

Açıklamada, DAEŞ'in daha önce gerçekleştirdiği Atatürk Havalimanı saldırısı, Paris katliamları ve Tunus plaj saldırısıyla benzerlikleri olan bu katliamın da farklı halklar ve kimlikler arasında nefretin aşılanmasını amaçladığının açık olduğu öne sürüldü.

Bu tür katliamlara karşı halkların verebileceği en güçlü yanıtın daha fazla dayanışma, farklı kimlik ve kültürlerin daha fazla sahiplenilmesi, DAEŞ türü yapılara karşı etkin mücadele olması gerektiği ifade edilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"IŞİD ve benzeri katliamcı örgütlerin, Türkiye ve Fransa başta olmak üzere dünyanın önemli merkezlerinde insanlık düşmanı saldırılar gerçekleştirebiliyor olmasının sorumluluğu, aynı zamanda bu zihniyetleri ve yapıları destekleyen, büyüten çeşitli siyasi iktidarlar ve egemen güçlerin üzerindedir. Bu nedenle özellikle Suriye ve Irak'ta örgütlenerek Türkiye sınırı üzerinden dünyanın her köşesine yayılma imkanı bulan IŞİD, El-Nusra, Ahrar-uş Şam ve benzeri terör örgütlerinin hangi hükümetler tarafından dolaylı ya da doğrudan desteklenmekte olduğunu açığa çıkarmak amacıyla uluslararası ve bağımız bir soruşturmanın başlatılması gerekmektedir.

HDP olarak, bu suçların her yönüyle aydınlatılması amacıyla uluslararası bir soruşturmanın başlatılmasına her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu belirtiyoruz. Fransa halkına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Fransa halkının acısını tüm içtenliğimizle paylaşıyor, dayanışma duygularımızı iletiyoruz."İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×