Fransa'daki sel

- Fransa'da geçen hafta ülkenin iç kesimleri ve Paris çevresinde etkili sel felaketinden sonra 16 bölgedeki 782 komün doğal afet bölgesi ilan edildi - Selden etkilenen her haneye 500 avro para yardımı yapılacağı kaydedildi

Fransa'daki sel
08 Haziran 2016 Çarşamba 15:12

PARİS (AA) - Fransa'da geçen hafta etkili olan sel felaketinin ardından ortaya çıkan hasar netleşmeye başladı.

Bakanlar Kurulu sonrası yapılan açıklamada, 16 bölgeden 782 komünün doğal afet bölgesi ilan edildiği duyuruldu.

Hükümet Sözcüsü Stephane Le Foll, ülkenin özellikle iç batı ve iç kuzey kesimlerinde etkili sel felaketinde 5 kişinin öldüğünü, 24 kişinin de yaralandığını kaydetti.

İtfaiye ekiplerinin 18 bin kez müdahalede bulunduğu afette, ülke çapında 20 bin kişi ev ve iş yerlerinden tahliye edildi.

Fransa Başbakanı Manuel Valls da afetten etkilenen her haneye 500 avro para yardımı yapılacağını söyledi.

Fransa Sigortacılar Birliği, sel nedeniyle oluşan hasarın 600 milyon avro olabileceğini ifade ederken, ülkenin en büyük sigorta şirketi MAIF ise zararın 2 milyar avroya ulaşabileceği tahmininde bulunmuştu.

Selde Paris'te, Seine nehri taşmış ve nehir kenarında yer alan Louvre ve Orsay müzeleri hafta sonundan bu yana tedbir amaçlı kapalı kalmıştı.

Nehir seviyesi hafta sonundan bu yana yavaş yavaş eski haline dönerken, etrafındaki yolların büyük bir kısmı hala kapalı tutuluyor.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×