Fransa'da "tarihi" vergi reformu

- Maliye ve Ekonomi Bakanı Sapin, kaynağından vergi kesilme dönemine 2018 mali yılında başlanacağını duyurdu

Fransa'da
28 Eylül 2016 Çarşamba 15:04

PARİS (AA) - Fransa Maliye ve Ekonomi Bakanı Michel Sapin, kaynağından vergi kesilme dönemine 2018 mali yılından itibaren başlanacağını bildirdi.

Michel Sapin, bugün düzenlediği basın toplantısında, 2017 bütçesi ile ilgili bilgi verdi.

Kaynağından vergi kesilmesi uygulamasına başlanmasını "tarihi bir gelişme"’ olarak niteleyen Sapin, kaynağından vergi kesilme dönemine 2018 mali yılında başlanacağını bildirdi.

Sapin, gelecek yıl düzenlenecek seçimler öncesi sağcı adayların vergi kesintileri ile ilgili iddialı vaatlerini "sorumsuzluk"’ olarak değerlendirdi.

2017 yılı için yüzde 1,5 büyüme öngören Sapin, yine gelecek yıl bütçe açıklarının GSMH'a oranının yüzde 2,7’ye düşürüleceği vaadinde bulundu. Sapin, 2016’da 374,3 milyar avro olan kamu harcamalarının 7, 4 milyar avro artarak 381,7 milyar avroya çıkacağını, gelirlerin ise 301,7 milyar avrodan 307 milyar avroya yükseleceğini kaydetti.


- Bakanlık bütçesinde en fazla artış eğitimde


Michel Sapin, bakanlıkların bütçesinde en fazla artışın 3 milyar avro ile eğitim bakanlığı için sağlanacağını, güvenlik ve istihdamla ilgili bakanlıkların bütçesinin ise 2’şer milyar avro artırılacağını bildirdi.

Fransa’da Kamu Maliyesi Danışma Kurulu, Sayıştay, AB Komisyonu ve son olarak OECD’nin geçen hafta yayınladığı raporlara göre, hükümetin büyüme ve bütçe açığını düşürme hedefleri gerçekçi bulunmuyor.

Bütçe açığı için avro kriterinin yüzde 3’ün altı olmasına karşın Fransa, yıllardır bu hedefi tutturamıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×