Fransa’da sığınmacı sorunu

- Fransa, İngilizlerin göndermek istediği insani yardım konvoyunu ülkeye sokmamakta direniyor

Fransa’da sığınmacı sorunu
18 Haziran 2016 Cumartesi 18:47

PARİS (AA) – Fransa, İngiliz insani yardım kuruluşlarının, Calais kentindeki sığınmacılar için göndermek isteği yardım konvoyunu ülkeye sokmamakta direniyor.

Fransız yetkililerinin uyarısı üzerine, yaklaşık 250 araçlık insani yardım konvoyunun İngiliz liman kenti Dover’den Manş’ın Fransız kıyısındaki Calais kentine geçişine izin verilmiyor.

Fransız yetkililere tepki gösteren insani yardım kuruluşları, Dover kentinde bugün bir protesto gösterisi düzenledi.

Protesto yüzünden, deniz yolu ile İngiltere’den Fransa‘ya geçişler bugün bir süre aksadı.

Calais Valisi Fabienne Buccio, önceki gün yaptığı açıklamada, "yerel yetkililerin, konvoyun kentte girişi sırasında kamu güvenliğinin bozulacağı endişesini taşıdığını" belirterek, "17 Ekim’de yine İngiltere’den gelen yardım konvoyunun kente girişi sırasında sığınmacılar ve güvenlik güçleri arasında çıkan arbedenin, asayiş ile ilgili endişeleri için önemli gerekçe olduğunu ifade etmişti. Fransız vali, EURO 2016 turnuvası yüzünden polislerin Lille ve Lens kentlerine kaydırılması nedeniyle Calais’te güvenliği sağlayacak yeterli sayıda polis bulunmadığını bildirmişti.

Calais kentinde çoğu Eritre, Afganistan, Suriye ve Irak’tan gelen 5 bine yakın sığınmacı yaşıyor. Calais, İngiltere’ye geçmeye çalışan sığınmacılar için önemli bir geçiş noktası özelliğini taşıyor.

Buradaki sığınmacı kamplarının durumu ise sürekli insan hakları derneklerinin sert tepkisine yol açıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×