Fransa'da grev ve protestolar

- Paris'te çalışma yasa tasarısına karşı düzenlenecek protesto yürüyüşü için göstericiler Bastille Meydanı'na gelmeye başladı

Fransa'da grev ve protestolar

PARİS (AA) - Fransa'da hükümetin kanunlaştırmak istediği yeni çalışma yasa tasarısını protesto amacıyla sendikaların çağrısıyla bugün ülke genelinde grev ve protestolar düzenleniyor.

Başkent Paris'teki Bastille Meydanı'ndan TSİ 15.00'te hareket edecek göstericiler, sabah saatlerinde alana gelmeye başladılar. Meydanda toplanan göstericiler, Arsenal limanı etrafından tur attıktan sonra yine başlangıç noktasına dönecek.

İçişleri Bakanlığı, gösterilerin güvenliği için 2 bin polisi görevlendirdi. Güvenlik tedbirleri kapsamında meydana çıkan sokaklar kapatıldı ve yürüyüş güzergahı boyunca bulunan ağaçların köklerini koruyan demir ızgaralar söküldü. Şiddete karışan yaklaşık 100 kişi hakkında ise gösteri yasağı bulunuyor.

Güvenlik güçleri meydana girişin sağlandığı sokak ve metro duraklarında üst araması yapmaya başladı. İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, yaptığı yazılı açıklamada, protestolar sırasında şiddet olayları yaşanmaması için göstericilere sorumlu davranma çağrısında bulundu.

Fransa'nın Marsilya, Rennes, Caen kentlerinde de yasa tasarısına karşı çıkan sendikalara üye işçiler gösteriler için bir araya gelmeye başladı.

Ülke genelinde düzenlenecek grevlerin de günlük hayatı etkilemesi bekleniyor. Özellikle Dijon, Marsilya, Nice, Reims kentlerinde otobüs ulaşımının grevler nedeniyle aksaması öngörülüyor. Hava ulaşımında ise sadece Air France'da çalışan hava kontrolörleri grev yapacak.

Nantes, Quimper ve Rennes kentlerinde bazı okullarda öğretmenler ve kantin çalışanları da çalışma yasa tasarısına karşı grev başlattı.

Tartışmalara neden olan yasa tasarısının onaylanması halinde, günlük azami 10 saatlik çalışma süresi 12 saate çıkarılacak, iş sözleşmesinde değişiklik yapmak isteyen çalışanlar işten atılabilecek, yarı zamanlı çalışanların haftalık 24 saat olan asgari çalışma süresi düşürülecek, fazla mesailerde daha az ödeme yapılabilecek.

Sendikalar ve işçi örgütleri, hükümetin tasarıyı geri çekmesini, aksi halde geri adım atmayacaklarını söylüyor.

Paris'te en son 14 Haziran'da düzenlenen protesto yürüyüşü sırasında çıkan olaylarda gösteri kortejine giren bir grup maskeli kişi, polisle çatışmış, 27'si polis 40 kişi yaralanmıştı. Göstericiler yürüyüş güzergahında bulunan Necker Çocuk Hastanesine ve birçok iş yerine zarar vermişti.

Polis güvenlik gerekçesiyle bugünkü yürüyüş hakkında dün yasaklama kararı almış ancak sendikalarla yapılan görüşme sonrası yasaktan vazgeçilerek yürüyüş parkuru kısıtlanmıştı.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×