Fransa, Fildişi Sahili'ndeki askerlerinin sayısını artıracak

- Fransa Savunma Bakanı Le Drian: - "Fransa'nın Fildişi Sahili'ndeki asker sayısı bu yaz 500'den 900'e çıkacak ve ülkedeki Fransız kuvvetleri Batı Afrika için ileri operasyon üssü kuracak"

Fransa, Fildişi Sahili'ndeki askerlerinin sayısını artıracak
30 Nisan 2016 Cumartesi 21:40

PARİS (AA) - Fransa, Fildişi Sahili'ndeki asker sayısını 500'den 900'e çıkaracak.

Fildişi Sahili'ndeki Fransız kuvvetlerini ziyaret eden Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, yaptığı konuşmada, "Fransa'nın Fildişi Sahili'ndeki asker sayısı bu yaz 500'den 900'e çıkacak ve ülkedeki Fransız kuvvetleri Batı Afrika için ileri operasyon üssü kuracak." dedi.

Fildişi Sahili'nin, Fransa kuvvetlerinin Cibuti ve Birleşik Arap Emirlikleri ile birlikte dünyada kendi sınırları dışında en çok asker bulundurduğu yer olduğunu belirten Le Drian, bu ülkelerden farklı farklı bölgelere ulaşabildiklerini kaydetti.

Fildişi Sahili'nin en büyük şehri Abican'a yakın Grand Bassam turistik kentinde 13 Mart'ta 19 kişinin öldüğü bir terör saldırısı gerçekleşmişti.

Ülkedeki Fransız kuvvetleri, BM Barış Gücü askerlerinden devraldıkları Licorne Operasyonu adı verilen barışı koruma operasyonunu sürdürüyor.

Fildişi Sahili'ne yeni gönderilecek Fransız kuvvetlerinin aynı zamanda, Afrika'nın orta kesimindeki Sahil bölgesinde yürütülen Barkhane Operasyonu'na destek verebilecekleri ya da bölgede çıkabilecek yeni krizlere müdahale edebilecekleri belirtiliyor.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×