Fırat Kalkanı Harekâtı'nda son durum

Harekatın 11'inci gününde Arap İzzah, El Fursan, El Rai bölgesinde İdalat, Talyah Garbiyah ile Kubba Turkuman Havaalanı, koalisyon güçleri desteğinde harekat icra eden Özgür Suriye Ordusu birlikleri tarafından ele geçirildi

Fırat Kalkanı Harekâtı'nda son durum
03 Eylül 2016 Cumartesi 17:59

Fırat Kalkanı Harekatı'nın 11'inci gününde Arap İzzah, El Fursan, El Rai bölgesinde İdalat, Talyah Garbiyah ile Kubba Turkuman Havaalanı, koalisyon güçleri desteğinde harekat icra eden Özgür Suriye Ordusu birlikleri tarafından ele geçirildi.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan bilgilendirmede, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, DAEŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidin bertaraf edilerek, hudut güvenliğini artırmak ve koalisyon güçlerine destek vermek maksadıyla, 24 Ağustos 2016 tarihinde başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı'nın sürdüğü belirtildi.

Harekatın, Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı ile BM’nin DAEŞ'le mücadeleye yönelik aldığı kararlar çerçevesinde sürdürüldüğü ifade edilen açıklamada, bu kapsamda, El Rai'nin güneyinde bulunan Vukuf bölgesinde tespit edilen DAEŞ mensubu teröristlere ait iki hedefin, 13.00-13.24 saatleri arasında Türk Hava Kuvvetlerine ait savaş uçakları ile ateş altına alınarak imha edildiği bildirildi.

SİVİL HASSASİYET

Etki altına alınması uygun bulunan terörist hedeflerin, hedefin imhası için gerekli ve orantılı ateş sağlayan uygun mühimmatla (akıllı/güdümlü) bir plan dahilinde ateş altına alındığı vurgulanan açıklamada, kesin terörist olduğu teyit edilmeyen hedeflerin ise asla ateş altına alınmadığı kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Fırat Kalkanı Harekatı'nın 11'inci gününde, şu ana kadar Arap İzzah, El Fursan, El Rai bölgesinde İdalat, Talyah Garbiyah ile Kubba Turkuman Havaalanı, koalisyon güçleri desteğinde harekat icra eden ÖSO birlikleri tarafından ele geçirilmiştir. Harekat devam etmektedir. Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde icra edilen koalisyon harekatına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyeti göstermektedir."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×