Filistin'de Balfour mesaisi

- Filistin Dışişleri Bakanlığı: - "İngiltere'nin, tarihi sorumluluğu ve neticelerinin yükünü hafifletmek istemesi durumunda atabileceği bazı ilk adımlar var. Üst düzey İngiliz makamlarından Balfour Deklarasyonu ve manda yönetiminin neden oldukları için Filistin halkına yapılacak tarihi bir özür bunlardandır"

Filistin'de Balfour mesaisi

RAMALLAH (AA) - Filistin Dışişleri Bakanlığı, Yahudilere vatan vaat eden 1917 Balfour Deklarasyonu'nun neden olduğu durumlar yüzünden İngiltere'den bazı adımlar atmasını beklediklerini ifade etti.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "İngiltere'nin, tarihi sorumluluğu ve neticelerinin yükünü hafifletmek istemesi durumunda atabileceği bazı ilk adımlar var. Üst düzey İngiliz makamlarından Balfour Deklarasyonu ve manda yönetiminin neden oldukları için Filistin halkına yapılacak tarihi bir özür bunlardandır" denildi.

Bu adımlar kapsamında özrün yanı sıra İngiltere'nin, başkenti Doğu Kudüs olan 1967 sınırlarındaki Filistin devletini resmi olarak tanımasının da yer aldığı belirtilen açıklamada, "Filistin halkına yönelik bugüne kadar devam eden tarihi zulüm, Filistin halkına yardım etmek ve yanında durmak için diğer ülkelere göre İngiltere'ye daha fazla tarihi sorumluluk yüklüyor." ifadeleri kullanıldı.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki 27. Arap Birliği Zirvesi'nde, İngiltere'nin Filistin'de Yahudiler için vatan vaat ettiği 1917 Balfour Deklarasyonu'na karşı bir dava açılması konusunda destek talep ederek, 1920 ile 1948 yılları arasındaki İngiliz Manda Yönetimi'nin son bulmasının ardından İsrail'in işlediği suçlara ilişkin bir dosya hazırlayacaklarını söylemişti.

İngiliz savaş kabinesinde dışişleri bakanı olan Arthur Balfour, 2 Kasım 1917'de, dönemin önde gelen Siyonist liderlerinden Lord Rothschild'e gönderdiği mektupta, Filistin topraklarında bir Yahudi devleti kurulması konusunda İngiliz hükümetinin destek vereceğini bildirmiş, söz konusu deklarasyon daha sonra Fransa, İtalya ve ABD'nin de desteğini almıştı.

Her yıl 2 Kasım'da gösteriler düzenleyen Filistinliler, Balfour Deklarasyonu'nun neden olduğu durumlar nedeniyle İngiltere'den özür dilemesini istiyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×