Filistin-İsrail barış çabaları

- İsrail Başbakanı Netanyahu, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile Rusya'da ya da Lüksemburg'da görüşebileceğinin sinyalini verdi

Filistin-İsrail barış çabaları
12 Eylül 2016 Pazartesi 18:48

KUDÜS (AA) - İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Rusya'da ya da Lüksemburg'da görüşebileceğinin sinyalini verdi.

Netanyahu, yaptığı yazılı açıklamada, "Lüksemburg Başbakanı Xavier Bettel, bana ülkesini ziyaret için davet yolladı. Belki de Filistinliler de oraya gelir. O zaman Moskova ya da Lüksemburg. Göreceğiz. Görüşme bu ikisinden birinde ya da başka bir yerde olacak." ifadelerini kullandı.

İsrail Başbakanı Netanyahu, "Biz daima, ön şartsız doğrudan görüşmeler yapılmasına hazırız." dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, geçen hafta Moskova'da düzenlenen haftalık basın toplantısında, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Moskova'da görüşmeyi prensipte kabul ettiklerini belirtmişti.

Zaharova, Netanyahu ve Abbas görüşmesi için temasların devam ettiğini vurgulayarak, tarafların kendileri için uygun zamanı belirlemeye çalıştığını kaydetti.

İsrail Başbakanı Netanyahu, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile hiçbir ön koşul ileri sürmeden, herhangi bir zaman ve mekanda görüşmeye hazır olduğunu bildirmişti. Abbas da Netanyahu ile Moskova'da bir araya gelinmesi için Rusya'nın yaptığı öneriyi kabul ettiğini açıklamıştı.

İsrail-Filistin görüşmeleri, İsrail'in yerleşim birimi inşaatlarına devam etmesi ve tutukluların serbest bırakılmasını kabul etmemesi nedeniyle, 2014'te durmuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×