Filipinler'de uyuşturucuyla mücadele

- Ülkenin güneyindeki operasyonda 8 kişi öldü

Filipinler'de uyuşturucuyla mücadele

ZAMBOANGA (AA) - Filipinler'in güneyinde başlatılan uyuşturucu operasyonunda içlerinde polis ve askerlerin de olduğu 8 kişi hayatını kaybetti.

Filipinler Haber Ajansı'nın (PNA) Ordu Komutanı Albay Noly Samarita'nın açıklamasına dayandırdığı haberde, Kuzey Cotabato kentinde Moro İslami Kurtuluş Cephesi'nin (MİKC) eski komutanlarından Mabruk hakkında yasa dışı uyuşturucu ticareti yaptığı gerekçesiyle çıkarılan tutuklama kararının ardından güvenlik güçlerinin başlattığı operasyonda 8 kişinin öldüğü bildirildi.

Güvenlik güçlerinin bölgeye yaklaştığı sırada mermi yağmuruna tutulduğunu belirten Samarita, çatışmada bir polis memurunun, iki askerin ve bir askeri rehberin yaşamını yitirdiğini söyledi.

Samarita, güvenlik güçleriyle MİKC üyeleri arasında çıkan silahlı çatışmada Mabruk'un erkek kardeşinin de aralarında olduğu 4 yandaşının öldürüldüğünü ifade etti.

Çok sayıda metamfetamin paketinin ele geçirildiği çatışmada yaralanan 8 askerin Camp Siongco hastanesinde tedavi altına alındığı kaydedildi.

MİKC, yaklaşık 40 yıl süren, 120 bin kişinin ölümüne neden olan ve 2 milyon kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı çatışmaların ardından hükümetle 27 Mart 2014'te Bangsamoro Barış Anlaşması'nı imzalamıştı. Bu anlaşmanın ardından, Mindanao ve çevre adalarda "Müslüman Mindanao Özerk Bölgesi" adıyla faaliyet gösterecek siyasi yapının temeli olarak Bangsamoro Temel Yasası hazırlanmıştı. Anlaşmanın ardından Mindanao'ya kalıcı ve sürdürülebilir barış getirmesi öngörülen Bangsamoro Temel Yasası'nın onaylanması için çalışmalar devam etti. Geçiş Komisyonu tarafından hazırlanan nihai yasa taslağı, Devlet Başkanlığı tarafından 10 Eylül 2014'te Filipinler Kongresi'ne sunuldu ancak bugüne kadar onaylanmadı.

Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, devlet başkanı seçildiği 9 Mayıs'tan sonra Davao kentindeki başkanlık kutlamalarına katılan kalabalığa hitaben yaptığı konuşmada, silahı olan halktan, "adalete karşı koyan uyuşturucu kaçakçılarını öldürmelerini" istemişti. Ülkede işlenen suçlara karşı verdiği kanlı savaşta kendisine yardımcı olan Filipinlilerin ödüllendirileceğini söyleyen Duterte, her uyuşturucu baronu için 5 milyon peso (yaklaşık 320 bin lira) ödül vadetmişti.Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×