FETÖ/PDY'nin "İzmir Adliyesi'ndeki fişleme" davası

- "İzmir Adliyesinde yapılanan FETÖ/PDY üyelerinin, bazı hakim, savcı ve personeli fişledikleri, bazı dosyalardaki bilgileri örgüte aktardıkları" iddialarına yönelik soruşturma kapsamında 3'ü tutuklu 8 sanık hakkında açılan davada, bir sanık tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi

FETÖ/PDY'nin

İZMİR (AA) - İzmir Adliyesinde "bazı hakim, savcı ve personeli fişledikleri", "bazı dosyalardaki bilgileri örgüte aktardıkları" iddialarına yönelik Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında açılan ve 3'ü tutuklu 8 sanığın yargılandığı davada, bir sanığın tahliyesine karar verildi.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, "terör örgütü üyesi olmak", "hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek", "bazı dosyalardaki bilgileri örgüte aktarmak" suçlamalarıyla yargılanan tutuklu sanıklar Y.K, M.F.S. ve T.A. ile tutuksuz sanıklar, bazı müştekiler ve taraf avukatları hazır bulundu.

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi ile (SEGBİS) kayıt altına alınan duruşmada mahkeme heyeti, bazı müşteki ve tanıkları dinledikten sonra sanıkların ev ve iş yerinde ele geçirilen dijital materyallerle ilgili olarak İzmir Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünün hazırladığı raporun mahkemeye ulaştığını ve dosyaya konduğunu ifade etti.

Raporda, sanık M.F.S'nin cep telefonuna FETÖ mensuplarının kullandığı "ByLock" isimli kriptolu yazışma programının indirildiği belirtildi. Bununla ilgili olarak beyanda bulunan M.F.S, böyle bir uygulamayı cep telefonuna indirmediğini ileri sürdü.

Daha sonra tutukluluk incelemesine geçilen duruşmada, sanık ve avukatların talepleri alındı.

İddia makamı, tutuklu yargılanan sanıklardan Y.K. ile M.F.S'nin "terör örgütü üyesi olmak" suçlamasından tutuklanmasını, ayrıca Y.K, M.F.S. ve T.A'nın "hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek" suçlamasından tutukluluk halinin devamına karar verilmesini, müştekilerin davaya katılma taleplerinin ise kabulüne karar verilmesi yönünde mütalaa verdi.

Y.K, tutukluluk incelemesine dair yaptığı savunmada, şu ana kadar kendisiyle ilgili olarak Paralel Devlet Yapılanmasıyla ilgili olarak somut bir delile ulaşılamadığını, bu yöndeki iddiaları kabul etmediğini, aksine bu yapıyla mücadele eden bir kişi olarak böyle bir suçlamayla karşı karşıya gelmeyi hazmedemediğini ifade ederek, tutukluluğun devamı yönündeki talebin reddine karar verilmesini istedi.

Y.K'nın avukatı Hasan Erdoğan da müvekkilinin FETÖ ile herhangi bir bağlantısının olmadığını iddia ederek, tahliye talibinde bulundu.

Erdoğan, iddianameyi hazırlayan savcının sanıklar arasında ayrımcılık yaptığını, müvekkilinin aleyhine olan delilleri dosyaya koyduğunu, lehine olan delilleri toplamadığını öne sürerek, bu savcının, görevli olduğu İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'ndan alınarak başka yerde görevlendirildiğini, ardından HSYK tarafından başka bir şehre atamasının yapıldığını, kendisinin de o savcıyla ilgili olarak suç duyurusunda bulunacağını ifade etti.

Diğer tutuklu sanıklar M.F.S. ve T.A. ile avukatları, tutukluluk konusunda takdiri mahkeme heyetine bıraktıklarını belirtti.

Mahkeme heyeti, Y.K, M.F.S. ve T.A'nın "hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek" suçlamasından tutuklu kaldıkları süre göz önünde bulundurarak tahliye edilmesine, ancak Y.K. ve M.F.S'nin "terör örgütü üyesi olmak" suçlamasından tutuklanmasına karar verdi.

Müştekilerin davaya müdahillik talebini kabul eden mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

- Operasyon

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla, "FETÖ/PDY üyelerinin adliyede kadrolaşması, fişleme yapması ve dosyalardaki bazı bilgilerin örgüte aktarılması" iddiaları üzerine 23 Şubat 2015'te İzmir'in Karşıyaka, Torbalı, Menemen ilçeleri ile Manisa'da operasyon gerçekleştirilmişti.

Zanlıların, savcı ve hakimler hakkında "FETÖ ile bağlantılarına göre" fişleme yaptıkları, FETÖ'ye yönelik soruşturmalarla ilgili bilgileri UYAP sistemi üzerinden temin ederek örgüte aktardıkları, adliyeye personel alımına yönelik mülakatları etkilemek ve örgüt üyelerinin önünü açmak amacıyla yüksek puan alan diğer adayları "FETÖ üyesi" gibi gösterip elenmelerini sağladıkları iddia edilmişti.

Operasyon kapsamında yapılan aramalarda İzmir'deki "delillerin karartılmasına yönelik dava" ile ilgili hakim, savcı ve adliye personeli hakkında belgeler ele geçirilmişti. Operasyonda gözaltına alınan 3'ü tutuklu 8 sanık hakkında dava açılmıştı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×