FETÖ/PDY'nin "darbeye teşebbüs" davası

- Firari sanık Fetullah Gülen ile 44 polisin takipsizlikle sonuçlanan 17 Aralık soruşturmasında usulsüzlük yaptıkları, kurgulanmış soruşturmalar kapsamında bazı polisler ve bir hakimi dinledikleri iddiasıyla "FETÖ/PDY yöneticisi ve üyesi olmak" ile "darbeye teşebbüs" suçlarından yargılandıkları davada, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar verildi - İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, duruşmayı 9 Eylül'e erteledi

FETÖ/PDY'nin

İSTANBUL (AA) - Takipsizlikle sonuçlanan 17 Aralık soruşturmasında usulsüzlük yaptıkları, kurgulanmış soruşturmalar kapsamında bazı polisler ve bir hakimi dinledikleri iddiasıyla, firari sanık Fetullah Gülen ve 44 polisin "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) yönetici ve üyesi olmak" ile "darbeye teşebbüs" suçlarından yargılandıkları davada, tutuklu 9 sanığın bu hallerinin devamına hükmedildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, 548 sayfalık iddianamenin okunmasına geçildi ve saat 12.00'ye kadar iddianamenin bir kısmı okundu. Daha sonra tutuklu sanık ve avukatlarının taleplerinin alınmasına geçildi.

Duruşmada ilk sözü alan sanıklardan Mahir Çakallı, il emniyet müdür yardımcısı olduğu için soruşturmaların içeriği konusunda bilgisinin bulunmadığı ve adli imza yetkisinin olmadığını belirterek, "Ben idari görevliydim. Hiçbir adli yetkim, sorumluluğum yoktur, hiçbir adli belgede de imzam yok. İddianamede benimle ilgili olarak şikayetçi olan kimse de yok. 15 aydır burada hukuksuz olarak esir tutuluyorum. Bu dosya tamamen çöp. Dosyada aleyhimde hiçbir delil de yok. Tahliyemi istiyorum." dedi.

Tutuklu sanıklardan eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Nazmi Ardıç da baktıkları 4 adli soruşturma nedeniyle suçlandıklarını ancak bu dosyalarda savcı talimatı ve hakim kararı olmadan tek bir işlem bile yapmadıklarını ileri sürerek, "Suçlamaların hiçbirisi hükümetle ilgili değil. Darbe suçlaması ancak hükümete karşı olabilir." dedi.

- "Milli damar"

Eski emniyet müdürü Hanefi Avcı'nın "milli damar" yapılanmasına dikkat çektiğini ve bununla ilgili suç duyurusu yaptığını aktaran Ardıç, "Bir tane ofis var İstanbul'da. Siviller var, eski istihbaratçı müdürler de var. Bu ofiste istihbarat şube polislerinin atama planları yapılıyor. Bir memur kurye var. Bu kurye belirlenen listeleri istihbarat şubeye getiriyor ve getirdiği bütün listeler tek tek hayata geçiriliyor. Emniyet mensuplarının yerleri değiştiriliyor. Bakın burada bir paralel yapı var. Eğer Hanefi Avcı'nin iddiaları soruşturulursa bu yapının tam da o olduğu anlaşılır." diye konuştu.

"Burada bir tek arkadaşımız dahi tutuklu kalacaksa ben tahliye talep etmiyorum" diyen Ardıç, tüm arkadaşlarıyla beraber tahliyesini istedi.

Taleplere ilişkin ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu 9 sanığın bu hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 9 Eylül'e erteledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×