FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- İran Partiler Birliği Yürütme Komisyonu Başkanı Teberrai: - "Türkiye'deki 15 Temmuz darbe girişimi hadisesi bizim için çok öğreticiydi. Askeri ve dikta girişimleri başarısız kılan halk seferberliğinin ne kadar önemli olduğunu gördük"

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

TAHRAN (AA) - İran Partiler Birliği Yürütme Komisyonu Başkanı Muhammed Ali Teberrai, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türkiye'deki 15 Temmuz darbe girişiminin kendileri açısından çok öğretici olduğunu belirterek bu tür girişimleri başarısız kılan halk seferberliğinin önemine vurgu yaptı.

Başkent Tahran'da AA muhabirine konuşan Teberrai, "Türkiye'deki 15 Temmuz darbe girişimi hadisesi bizim için çok öğreticiydi. Askeri ve dikta girişimleri başarısız kılan halk seferberliğinin ne kadar önemli olduğunu gördük. Türkiye'de halk darbecilere karşı net bir şekilde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı desteklemiştir." açıklamasında bulundu.

Teberrai, İran'daki 223 siyasi partinin çalışmalarına destek veren Partiler Birliği'nin, Türkiye'deki siyasi partiler sistemini yakından incelediğini kaydederek "Önceki yıllarda Adalet ve Kalkınma Partisi ile karşılıklı ziyaretlerimiz oldu. Ülkemizden reformist ve muhafazakar parti temsilcilerinden bir grubu seçimlerde Türkiye'ye gönderdik. Bizim için çok öğretici oldu." ifadelerini kullandı.

Parti sisteminin geliştiği Türkiye'de seçimlerde halkın şahıslar yerine partilere oy verdiğine dikkat çeken Teberrai, "Türkiye'nin parlamenter sistemini yakından görmek bizim için öğreticiydi. Bu ilişkilerin geliştirilerek artmasını istiyoruz." dedi.

İran'da bir önceki cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad döneminde siyasi partilerin çalışmalarının son derece gerilediğini dile getiren Teberrai, "Hasan Ruhani döneminde bu çalışmalar tekrar canlandı. İran'daki siyasi partilerin Asya ve İslam ülkelerindeki siyasi partilerle bir araya gelmesi ve tanışması için çalışmalar yürütüyoruz." şeklinde konuştu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×