FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- Kırklareli'de FETÖ'nün darbe girişimine karşı "Demokrasiye ve cumhuriyete sahip çıkıyoruz" yürüyüşü düzenlendi

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

KIRKLARELİ (AA) - Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine karşı Kırklareli'nde "Demokrasiye ve cumhuriyete sahip çıkıyoruz" yürüyüşü gerçekleştirildi.

CHP Kırklareli Milletvekilleri Türabi Kayan ile Vecdi Gündoğdu ve Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu'nun da aralarında bulunduğu grup, Şevket Dingiloğlu Parkı'nda ellerindeki Türk bayraklarıyla "Türkiye laiktir laik kalacak", "Mustafa Kemal'in askerleriyiz", "Ne dikta, ne darbe, tam bağımsız Türkiye" sloganları attı.

70 metre uzunluğunda Türk bayrağı taşıyan grup, gar binası önünde saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı okudu.

Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin önemli bir süreçten geçtiğini söyledi.

Kesimoğlu, Kırklareli halkının bu gece bir tarih yazdığını belirterek, 15 Temmuz gecesinde Türk milletinin büyük bir tehlike atlattığını anlattı.

Cumhuriyet tarihinde ilk kez TBMM'nin bombalandığını dile getiren Kesimoğlu, bu saldırıyı gerçekleştirenlerin hedeflerinin laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti'ni ele geçirmek olduğunu vurguladı.

Darbelerin her türlüsüne karşı olduklarına işaret eden Kesimoğlu, şöyle dedi:

"Biz terörün her türlüsüne karşıyız. Nereden gelirse gelsin karşıyız. Biz 12 Mart, 12 Eylülleri yaşadık çok acı çektik çok bedeller ödedik. Biz artık bedeller, acılar çekmek istemiyoruz. Biz bu halkı, bu vatanı sokakta bulmadık. Birileri tankla, tüfekle yıksın diye bu Cumhuriyeti kurmadık. Bedeller ödedik. Ülkemizde sıkıntılar olabilir bunlar doğaldır. Biz mevcut iktidarı beğenmiyor olabilir ve eleştirebiliriz. Ama bizim bütün bu sıkıntı ve kaygılarımızın giderileceği zemin hukuk ve parlamenter sistemdir. Darbenin askeriyesine de siviline de karşıyız. Söz konusu vatan, demokrasi, cumhuriyet ve laiklikse ölürüz biz."

Terörün bir insanlık suçu olduğunu vurgulayan Kesimoğlu, böyle girişimlerin her türlüsünün karşısında durmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

CHP Milletvekilleri Kayan ile Gündoğdu da birer konuşma yaptı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×