FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- İstanbul Üniversitesi, uluslararası akademik arenada da darbe girişimine tepki gösterdi

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

İSTANBUL (AA) - İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörlüğü, geçtiğimiz hafta yayımladığı ve darbe girişimine tepki gösteren "Darbe Girişimi Bildirisi"ni Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde uluslararası akademik ortaklarıyla paylaştı.

İÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, rektörlük tarafından hazırlanan bildiride, Türkiye'deki demokratik sisteme yapılan darbe girişimi lanetlenerek, bu zor günlerde İÜ'ye desteklerini bildiren tüm uluslararası akademik ortaklara teşekkür edildi.

Bildiride ayrıca İÜ'de eğitim ve akademik faaliyetlere her zamanki gibi devam edildiği belirtilerek, uluslararası akademik camiaya demokratik değerleri ve seçilmiş hükümeti savunma mücadelesinde destek çağrısı yapıldı.

Ayırca, İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak'ın imzasıyla yayınlanan "Darbe Girişimi Bildirisi"ne ilişkin açıklamalar iş birliği içinde olunan uluslararası üniversiteler, Coimbra Grup üyesi üniversiteler, konsolosluklar, yabancı öğretim üyeleri ve yabancı öğrencilerle paylaşıldı.

"Uluslararası Akademik Ortaklarımıza" başlıklı bildiride, şu ifadelere yer verildi:

"15 Temmuz 2016 tarihinde, ordu içindeki Fethullah Gülen hareketi ile bağlantılı küçük bir grup tarafından darbe girişimi başlatılmış ancak ne mutlu ki sonuçta başarısız olmuştur. Grup, tanklar, helikopterler, jetler ve ağır silahlar kullanarak amaçlarına ulaşmak istemiş, parlamento ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı başta olmak üzere hükümete ait binaları bombalamış, Genelkurmay Başkanı ile dört kuvvet komutanını rehin almış ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı öldürmeye teşebbüs etmiştir.

Darbe ortaya çıkar çıkmaz, Türk halkı, demokrasiye, seçilmiş hükümete, demokratik kurumlara ve hukuk devletine desteğini göstermek için sokaklara çıkmıştır. Hükümete sadık kalan güvenlik güçleri sokaktaki silahsız sivilleri öldürmeyi hedef alan isyancıları durdurmak için zorlu bir savaş vermişlerdir. Türk medyası cesurca Cumhurbaşkanı ve darbeye karşı çıkanların seslerini duyurmalarına olanak sağlamıştır. İsyancı güçlerin acımasız saldırıları sonucu 250’den fazla kişi hayatını kaybetmiş, 2 bin 500'e yakın kişi de yaralanmıştır.

İstanbul Üniversitesi olarak, Türk halkının iradesine ve Türkiye'deki demokratik sisteme yapılan bu darbe girişimini lanetliyoruz. Tankların ve ağır silah ateşinin önüne geçerek, hayatını kaybetme pahasına, Türk milletinin demokratik iradesini savunmak için isyancılara kahramanca karşı koyan Türk halkına şükranlarımızı sunuyoruz. İnanıyoruz ki, 15 Temmuz günü, Türkiye'nin uzun demokrasi mücadelesi tarihinde bir simge olacaktır.

Bu zor günlerde, dünyanın her yerinden bize üzüntülerini ileten ve desteklerini bildiren dostlarımıza teşekkür ederiz. Eğitimimize ve akademik faaliyetlerimize her zamanki gibi devam ediyoruz. İnanıyoruz ve umuyoruz ki, uluslararası akademik camia demokratik değerleri ve seçilmiş hükümeti savunma mücadelemize destek verir ve açık toplum düşmanlarına karşı seslerini yükseltirler."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×