FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- Rizeliler, darbe girişimine tepkilerini amacıyla Kasımpaşa'dan Taksim'e yürüdü

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

İSTANBUL (AA) - Rizeliler, Kasımpaşa'dan Taksim'e yürüyerek Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimini protesto etti.

Beyoğlu Rizeliler Derneği'nin ev sahipliğinde ve Rize Dernekler Federasyonu'nun katkılarıyla, Kasımpaşa İskele Meydanı'nda bir araya gelen vatandaşlar, "Asla Yalnız Yürümeyeceksin Büyük Usta", Başkomutanın Yanındayız Milli İrade İçin Yürüyoruz" pankartları ve Türk bayrakları taşıdı. Burada Kur'an-ı Kerim okundu ve dua edildi.

Rize Dernekler Federesyonu Genel Başkanı Recep Albayrak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, FETÖ'nün darbe girişimi kınadığını ve lanetlediğini söyledi.

Federasyon olarak milli iradenin ve seçilmiş hükümetin yanında yer aldıklarını belirten Albayrak, "Milletimizin liderinin ve onun yanında olanların yanında yer aldık ve yer almaya da devam edeceğiz. Tüm üyelerimizi hemen darbe girişimin karşısında durmaya davet ettik o akşam. Böylesine alçak bir saldırıyı gerçekleştiren ve bunu dış güçlerden destek alarak yapmaya çalışan bu hain şebeke milletimiz ve hükümetimiz tarafından en katı şekilde cezalandırılacaktır. Sivil toplum kuruluşları olarak da bundan sonra da milli iradenin ve milli siyasetin yanında dik durmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Albayrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine sokaklara çıktıklarını ve o "evlerinize dönün" diyene kadar sokaklarda olmaya devam edecelerini dile getirdi.

Beyoğlu Rizeliler Derneği Başkanı Memiş Kızılkaya da, FETÖ'nün emperyalist güçlerin de yardımıyla Türkiye'de darbe girişiminde bulunduğunu hatırlatarak, "Bana göre bu ayaklanma değildi, işgal hareketiydi. Bu memlekette iç savaş çıkartıp kendi emellerine ulaşacaklardı ama başaramadılar. Çünkü başımızda bir başkomutan vardı. Dik duruşuyla, halkına inanan bir başkomutan. O halkı sokağa davet etti, bu darbeyi engelledi. Biz de onun isteğiyle sokaklara indik ve sokaklarda durmaya devam edeceğiz. Rizelilerin yoğun yaşadığı Kasımpaşa'dan Taksim'e yürüyeceğiz." ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından, AK Parti İstanbul Milletvekili Haydar Ali Yıldız, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, AK Parti Beyoğlu İlçe Başkanı Harun Muş'un da eşlik ettiği Rizeliler, Taksim'e yürüdü.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×