FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- Marmara Belediyeler Birliği: - "Türkiye, hain darbe girişiminin başlattığı süreçten daha da güçlü şekilde çıkacaktır. Demokratik hukuk devletinin ve temel hak ve özgürlüklerin korunması Türkiye'nin her koşulda birincil önceliğidir"

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

İSTANBUL (AA) - Marmara Belediyeler Birliği, Türkiye'nin, hain darbe girişiminin başlattığı süreçten daha güçlü şekilde çıkacağını bildirdi.

Belediyeler Birliğinden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin, demokrasisine her zamankinden daha güçlü sahip çıktığı belirtildi.

Terörist bir grubun 15 Temmuz'daki başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişimiyle, Türkiye Cumhuriyeti'nin halk tarafından seçilmiş meşru hükümetini devirmeye ve iç savaş çıkarmaya kastettiği aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Ordu içine sızan bu silahlı terörist grup, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve çeşitli kamu kurumlarını bombaladı, sivillerin üzerine tank sürerek, ateş açtı ve yüzlerce insanı öldürdü. Toplumun bütün kesimleri, teröristleri alaşağı etmek için sokaklara çıkmış ve millet iradesini bedenlerini siper ederek ortaya koymuştur. Herhangi bir siyasi ayrım gözetmeksizin farklı görüş ve kesimlerden bütün insanlar, kurumlar, sivil toplum kuruluşları, medya organları ve siyasi liderler bu darbe girişimine karşı tek vücut olmuştur."

Açıklamada, farklı siyasi partilerden bütün yerel yönetimlerin de darbe girişimini lanetlediği ve milletin huzur ve barışı için ne gerekiyorsa yaparak ortak bir duruş sergilediği vurgulandı.

Başarısız darbe girişimine yönelik üç ay süreyle ilan edilen Olağanüstü Hal'in, Türkiye'de demokrasiye, hukuk devletine, vatandaşların hak ve özgürlüklerine yönelik tehdidi ortadan kaldırmak için gereken adımların en etkin ve hızlı şekilde atılabilmesi amacıyla ilan edildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Türkiye'nin uluslararası arenadaki ilişkilerine ve evrensel değerlere olan bağlılığı her zaman olduğu gibi bugün de siyasi, hukuki, ekonomik ve kurumsal alanlarda devam edecek. Kuvvetle inanıyoruz ki Türkiye, hain darbe girişiminin başlattığı süreçten daha da güçlü bir şekilde çıkacaktır. Demokratik hukuk devletinin ve temel hak ve özgürlüklerin korunması Türkiye'nin her koşulda birincil önceliğidir. Demokrasinin savunucuları olarak milletimizin birlik ve beraberliğini hedef alan terörist gruplara karşı dimdik ayakta durmaktayız. Bu kritik dönemlerde Türkiye’ye destek olan ve kardeşlik mesajları ile yanımızda duran bütün ülkeleri ve dostlarımızı da selamlamak isteriz."


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×