FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- Ankara'nın Kazan ve Balıkesir'in Edremit ilçelerinde meydanlarda "demokrasi nöbeti" tutan vatandaşlar, darbe girişimine tepki gösterdi

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

ANKARA/BALIKESİR (AA) - Ankara'nın Kazan ve Balıkesir'in Edremit ilçelerinde, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından başlatılan "demokrasi nöbeti" sürüyor.

Kazan Belediyesi hizmet binası önünde ellerinde Türk bayraklarıyla toplanan vatandaşlar hem darbe girişiminde şehit olanlar hem de yaralıların kısa sürede iyileşmesi için dua etti.

Kur'an-ı Kerim tilavetine de yer verilen etkinlikte, Kazan'da darbe teşebbüsünde bulunan askerleri engellerken şehit olan 9 kişinin isimleri tek tek okunarak temsili yoklama yapıldı.

Katılımcılara seslenen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, kahraman Kazan halkının, dedelerinin tıpkı Çanakkale, Sakarya ve Dumlupınar'da yaptığı gibi destan yazdığını söyledi.

Darbe girişiminde Kazan'ın 9 şehit verdiğini, ilçeden 84 vatandaşın da yaralandığını hatırlatan Topçu, "Allah sizden razı olsun. Bu destanı yazarak sadece Ankara'yı, sadece Türkiye'yi değil, Balkanlar'dan Çin Seddi'ne Türk İslam dünyasının da geleceğini, ikbalini, istikbalini kurtardınız. Millet de ümmet de sizinle gurur duyuyor." diye konuştu.

Topçu, AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan'ın, FETÖ'nün darbe girişimine karşı direniş sergileyen Ankara ve Kazan ilçesine "Kahramanlık Madalyası" verilmesine ilişkin yasa teklifi hazırlamasına da değindi.

Milletin 15 Temmuz'daki darbe girişimine karşı büyük bir mücadele ortaya koyduğunu vurgulayan Topçu, şunları kaydetti:

"Meydanları dolaşıyoruz ve konuşuyoruz, gördüğümüz manzara şu; hamdolsun dedelerimiz nasıl Çanakkale'de bir araya geldiyse, yedi düvele karşı Sakarya'da, Dumlupınar'da, Kuvayımilliye ruhuyla nasıl bir araya geldiyse, şimdi de 15 Temmuz'da Başkomutan Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği emirle bu sefer 72 düvele ve onların içimizdeki hain çetelerine karşı bir araya geldi, bütün dünyada parmak ısırttı. İşte bu noktada Kazan'ın burada çok payı var. Tabii ki bu tür unvanların verilmesi yeri, banisi Türkiye Büyük Millet Meclisi'dir. Sanıyorum ki TBMM'de sizin iradenizin temsilcisi olan Cumhuriyet Halk Partilisi ile Milliyetçi Hareket Partilisi ile Adalet ve Kalkınma Partilisi ile buradaki bütün vekillerimiz Kazan'ın isminin başına şehitlerin ve gazilerin hürmetine 'kahraman' kelimesinin eklenmesi için elinden geleni yapacaklardır."

AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler ve İlahiyatçı Yazar Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu ise platformdan yaptıkları konuşmalarda, birlik ve beraberlik mesajları verdi.

- Edremit

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Edremit ilçesi Cumhuriyet Meydanı'nda "demokrasi nöbeti" tutan vatandaşlarla bir araya geldi.

Katılımcılara seslenen Uğur, FETÖ'nün Türkiye ve çevresindeki diğer terör örgütlerinden daha tehlikeli olduğunu ifade etti.

Darbe girişiminin sadece FETÖ'nun işi olmadığını, yurt dışından bazı odaklar tarafından desteklendiğini öne süren Uğur, şöyle konuştu:

"15 Temmuz Cuma günü ülkemizde bir kalkışma hareketi, bir darbe hareketiyle karşı karşıya kaldık. Bu darbeciler, bu milletin ölebileceğini, ölüme atlayabileceğini, şehit olabileceğini hiç hesap etmediler. Bu nezih Türk milleti, değerli Türk milleti, Çanakkale ruhuyla, Koca Seyit ruhuyla darbeye karşı geldi. Tankların, topların, F-16 uçaklarının önüne atladılar. Milletimiz, darbeyi darbe yaparak önledi. Bu darbeciler önce Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni bombaladı. Ne ile bombaladılar? PKK'ya bomba atmak için yüklenmiş 12 adet F-16 uçağıyla. Bunlar vicdansız, bunlar şerefsiz, bunlar dinsiz ve imansız."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×