FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- Vali Şahin: - "Türkiye'nin yönetimi, demokrasisi ve siyasetçisi sıkıntıya girdiği anda, milletimiz olarak bu birlik, beraberliği gösterdik. İnşallah bu millet ebediyete kadar bir millet olarak var olmaya devam edecektir" - "Bu nöbet duygusunu hala dipdiri tuttuğunuz, yaşattığınız ve bizlerin yanında olduğunuz için teşekkür ediyorum"

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

İSTANBUL (AA) - İstanbul Valisi Vasip Şahin, Türkiye'de yönetim ve demokrasi sıkıntıya girdiği anda millet olarak birlik ve beraberlik gösterdiklerini belirterek, "İnşallah bu millet ebediyete kadar bir millet olarak var olmaya devam edecektir." dedi.

Şahin, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine karşı Kısıklı'da "demokrasi nöbeti" tutan vatandaşlara seslendi.

Vatandaşların bıkmadan, usanmadan nöbete devam ettiğini aktaran Şahin, "Sizlerden güç alıyoruz, sizlerden destek alıyoruz. Sizler var olduğunuz için biz de varız. Aynen 15 Temmuz gecesi olduğunuz gibi. O gün sizlerin yiğitliği, kahramanlığı, bizim güvenlik güçlerimizin gayreti ve fedakarlığıyla birleşti, bu ülke büyük bir badireden kurtuldu. O gün, bu terör örgütünün hain elemanları, emellerine sizlerin fedakarlığı sayesinde ulaşamadı. Şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Cenab-ı Hak onlara gani gani rahmet eylesin. Gazilerimize şifalar diliyorum." diye konuştu.

Hastaneleri dolaşıp gazileri ve şehit ailelerini ziyaret ettiğini anlatan Şahin, şöyle devam etti:

"İnanın onlar o kadar gururlu ve o kadar hallerinden memnunlar ki insan şaşırıyor, onlarla övünüyor, o tablo karşısında gerçekten duygularını gizleyemiyor. Bugün hemen yanı başımızda Selamsız Mahallesi'ne gittim. Oradaki yiğit insanlara teşekkür ettim. O gün, 15 Temmuz gecesi Çevik Kuvvet'in etrafında çelikten duvar gibi oldular ve o hain çetecileri oradan uzaklaştırdılar. Bunun İstanbul'un değişik yerlerinde Ankara'nın, Türkiye'nin farklı farklı yerlerinde farklı manzaralarını, farklı resimlerini hep birlikte izliyoruz, hep birlikte görüyoruz. Biz, gerçekten büyük bir milletiz. Zor zamanda bunu her zaman bunu gösterebildik Kıbrıs'ta gösterdik, bizim nesillerin hatırladığı kadarıyla, depremlerde, felaketlerde gösterdik. Türkiye'nin yönetimi, demokrasisi ve siyasetçisi sıkıntıya girdiği anda milletimiz olarak bu birlik, beraberliği gösterdik. İnşallah bu millet ebediyete kadar bir millet olarak var olmaya devam edecektir."

- "Millet olarak diri ve dirençli durmak zorundayız"

Bu milletin sadece kendisi için değil gönül coğrafyası için de ayakta durmak zorunda olduğunu vurgulayan Şahin, "Biz dünyada bizden istimdat eden mazlumlar ve gönül dostları için de ayakta durmak zorundayız. Gazilerimizden birini ziyaret ederken, gazimizin annesi bir şey anlattı. 'Fatih'te yanı başımızda bir Suriyeli aile oturuyordu. Gariban insanlar, sığınmışlar Türkiye'ye, muhacir. Ortalık karıştı darbe yapılıyor gibi bir haber yayılınca ağlamaya başladı. Biz nereye gideceğiz, bize ne olacak?' Yani şunu demek istiyorum dostlar; bu coğrafya, bu Anadolu sadece bizim değil, bizim gönlümüzü paylaşan, bizimle aynı akidemizi paylaşan insanlar için de bir sığınaktır, umut yurdudur. Dolayısıyla biz burada hep ayakta durmak, hep diri ve dirençli durmak, uyanık olmak zorundayız. Cenab-ı Allah bu topraklarda yaşayan insanlara, bir ilim ve feraset vermiş." ifadelerini kullandı.

Şahin, sokakta birbirine selam vermeyen insanların bir sıkıntı olduğunda kol kola geldiğini ve omuz omuza birlikte mücadele ederken destanlar yazdığını belirterek, "15 Temmuz inşallah hem siyasetçiler hem de siyaset literatürü açısından, çok önemli bir belge, mihenk taşı ve çok verimli bir laboratuvar olacak. Yeni yeni sosyolojik kavramlar üretilecek. Yaptığınız iş önemli ve tarihiydi. Bu nöbet duygusunu hala dipdiri tuttuğunuz, yaşattığınız ve bizlerin yanında olduğunuz için teşekkür ediyorum." değerlendirmesini yaptı.

Kur'an-ı Kerim okunan "demokrasi nöbeti"nde vatandaşlar, şehitler için dua etti. Üsküdarlı Muhtarlar Platformu üyeleri, kürsüden vatandaşları selamladı. Alandakiler mehter takımının marşlarına da coşkuyla eşlik etti.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×