FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- Bal-Göç ve BGF Genel Başkanı Özkan: - "Bu darbeye teşebbüs edenleri TSK mensubu olarak kabul etmiyoruz"

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

BURSA (AA) - Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Göç) ve Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu (BGF) Genel Başkanı Yüksel Özkan, FETÖ'nün darbe girişimine katılanları TSK mensubu olarak kabul etmediklerini belirtti.

Özkan, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi (AKKM) Gölpark Tesisleri'nde Balkan kökenli 35 yöre derneği temsilcisinin de katılımıyla düzenlediği basın toplantısında, 15 Temmuz'da FETÖ'nün darbe girişiminin, Balkan Türkleri'ni derinden yaraladığını söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bu kalkışmaya karşı çıkan Cumhuriyet değerlerine bağlı askerlerin tesellileri olduğunu ifade eden Özkan, "Şerefli ordumuzun saygınlığına toz bile düşmesini istemeyiz ve karşı çıkarız. Bu darbeye teşebbüs edenleri TSK mensubu olarak kabul etmiyoruz." ifadelerini kullandı.

Özkan, demokratik Türkiye Cumhuriyeti devletini hedef alan bu kalkışmanın haberini aldıkları ilk anda, tepkilerini yaptıkları açıklamalarla ortaya koyduklarını dile getirdi.

Bu kalkışmayı, tankın önüne kendini atabilen vatan evlatlarının, emniyet mensuplarının ve halkın birlik beraberliğinin önlediğini vurgulayan Özkan, şöyle konuştu:

"Tüm bu meşru güçleri harekete geçiren ise iktidar ve muhalefet dahil tüm siyasi parti başkanlarının kararlı bir şekilde bu kalkışmaya tavırlarını açıklamaları ve 'Başkomutan' sıfatıyla Cumhurbaşkanı'mızın medya üzerinden halkımıza yaptığı çağrı olmuştur. Bu olaylar özgür medyanın önemini ve değerini şüphesiz bir kere daha ispatlamıştır. Bizler kamu yararına faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları olarak her zaman demokrasi ve insan hakları savunucusu olduk. Bu darbe girişimine karşı direnirken kaybettiğimizi sivil, asker, polis tüm demokrasi şehitlerimize Allah'tan rahmet ve yaralılara da acil şifalar diliyorum."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×