FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- Çanakkale, Yalova ve Balıkesir'de vatandaşların "demokrasi nöbeti" sürüyor

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

ÇANAKKALE/YALOVA/BALIKESİR (AA) - Çanakkale, Yalova ve Balıkesir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine karşı vatandaşların "demokrasi nöbeti" sürüyor.

Çanakkale İskele Meydanı'nda toplanan vatandaşlar, ellerindeki Türk bayraklarını sallayıp slogan atarak darbe girişimine tepki gösterdi.

Şehitler için saygı duruşunda bulunan ve İstiklal Marşı'nı okuyan vatandaşlara, Tarım Kredi Kooperatifleri Çanakkale Şubesince pilav ve ayran ikram edildi.

İskele Meydanı'nda düzenlenen etkinliğe katılanlardan Muhittin Dindoruk, darbe girişimine tepki göstermek için nöbete katıldığını belirterek "Bunlara idamdan başka ceza vermemek gerekir. Tek çaresi budur." dedi.

Gülseren Sarıoğlu da her zaman devletin yanında olduklarını ifade ederek "Devletimizi kimseye vermeye niyetimiz yok. Biz darbeleri gördük ama çocuklarımızın görmesini istemiyoruz." diye konuştu.

Eski Çanakkale Barosu Başkanı Avukat Tülay Ömercioğlu ise Türkiye'de hiç görülmemiş şeylerin 15 Temmuz gecesi yaşandığını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eve geri dönün çağrısı ile alanlardan ayrılacaklarına işaret eden Ömercioğlu, şöyle devam etti:

"Her darbe Türkiye'de 50 yıl geri gitmeye sebebiyet verir ki devletimizin güzel hareketiyle vatandaşımızın iradesiyle bu darbe ortadan kaldırıldı ama yine de bu darbe girişimi hepimize çok büyük zarar verdi. Allah, bir daha böyle bir olayı Türk milletinin başına getirmesin. Milletin iradesi, devletin kuvveti burada."

- Yalova

Yalova'da ise vatandaşlar, "demokrasi nöbeti" tutmak için Cumhuriyet Meydanı'na toplandı. 15 Temmuz'dan itibaren meydanı boş bırakmayan vatandaşlar, darbe girişimine tepki göstererek ellerindeki Türk bayraklarıyla slogan attı.

Alanda kurulan dev ekranda, televizyon kanallarından gündemi takip eden vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Meclis ziyaretini ve TBMM Tören Salonu'ndaki konuşmasını takip etti.

Ayrıca alanda hayırseverlerce kurulan stantlardan vatandaşlara çorba ikram edildi.

- Balıkesir

Balıkesir'de de Hükümet Konağı Meydanı'nda toplanan vatandaşlar, demokrasi, milli irade ve devletine sahip çıkma adına Türk bayrakları ile darbe girişimini protesto etti.

Vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesinin meydana kurduğu tırdaki dev ekrandan televizyon yayınlarını izledi.

Marşlar söyleyerek demokrasi nöbetine katılan Balıkesirliler, geç saatlere kadar meydandan ayrılmadı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×