FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- Dünyanın çeşitli ülkelerinden öğrenciler, 15 Temmuz FETÖ'nün darbe girişimini protesto ederek açıklamada bulundu

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

ANKARA (AA) - Türkiye'de eğitim gören değişik ülkelerin vatandaşları, 15 Temmuz FETÖ'nün darbe girişimini protesto etti.

Aralarında Kazakistan, Kırgızistan, Gana, Kosova, Pakistan, Somali, Azerbaycan, Sierra Leone, Kamerun, Yemen, Etiyopya, Tanzanya, Burkina Faso gibi ülkelerden öğrencilerin bulunduğu bir grup, Kızılay Meydanı'nda devam eden demokrasi nöbetine destek verdi, açıklama yaptı.

Grup adına konuşan Selçuk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğrencisi Kırgızistanlı Kubangazy Bugubaev, Türkiye'yi ikinci vatanları olarak kabul ettiklerini belirterek, "Darbe girişimi başarılı olsaydı, binlerce masum insan hayatını kaybetmiş, demokrasi ve özgürlükler ortadan kaldırılmış ve Fetullah Gülen’e bağlı askeri bir diktatörlük kurulmuş olacaktı." dedi.

Türk milletinin, hain darbe teşebbüsüne bütün dünya milletlerine örnek olacak şekilde birlik ve demokrasi bilinciyle karşı koyduğuna işaret eden Bugubaev, şöyle devam etti:

"Bizler Türk üniversitelerinde farklı bölüm ve alanlarda eğitim alıyoruz ve aldığımız eğitimle hem ülkemize hem de Türkiye’ye faydalı olmayı hedefliyoruz. 15 Temmuz'da vatan savunması, demokrasi ve özgürlük için sokaklara inen ve ülkesine sahip çıkan Türk Milletinden çok şey öğrendik. Türk milletinin bu demokrasi ve vatan savunması bizlere ve bütün dünya milletlerine her zaman örnek olacaktır."

Bugubaev, Türkiye’de öğrenim gören uluslararası öğrenciler olarak demokrasiye ve millet iradesine yapılan darbe girişimini şiddetle kınadıklarını ve lanetlediklerini bildirdi.

Öğrenim görmek için Türkiye'ye gelen tüm yabancı öğrencilere seslenen Bugubaev, şunları kaydetti:

"Artık bu terör örgütünün yalanlarına kanmayın. Onların evlerinde kalıyorsanız hemen oralardan ayrılın ve onlarla bağlarınızı koparın. Kendi vatandaşlarına zulüm yapan, onları öldüren bir örgüt sizlere de zulmedecektir. Bu FETÖ üyelerinin Türkiye’de ve dünyanın hiçbir ülkesinde insanları kandırmasına müsaade etmeyeceğiz."
Etiketler; #kızılay

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×