FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- Berlin'de görev yapan Türk basın mensupları FETÖ darbe girişimini kınadı

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

BERLİN (AA) – Almanya'nın başkenti Berlin'de görev yapan Türk basın mensupları Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimini sert bir şekilde kınadı.

Medya mensupları tarafından Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliğinde düzenlenen toplantıda bir basın bildirisi okundu.

Türkiye'deki darbe girişiminin yankılarının Berlin'den üzülerek takip edildiği ifade edilen açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurumlarını ve demokrasiyi kabul etmiş, bu demokratik anlayıştan geri dönüş olmadığını gösteren Türk milleti, iktidarı, muhalefeti ve tüm sivil kuruluşlarıyla darbe girişimine karşı koyduğu belirtildi.

Bu darbe girişimi sonrasında medyanın öneminin anlaşıldığı ifade edilen açıklamada, "Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde darbe girişimine karşı dik duran tüm basın mensubu arkadaşlarımızı canı gönülden tebrik ediyoruz. Yapılan saldırının, darbe girişiminin kabul edilir olmadığını bir kez daha Berlin'den duyuyoruz. Darbe girişimi sırasına şehit olan arkadaşlarımızın yakınlarına baş sağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Berlin basın mensupları olarak darbe girişimini şiddetle kınıyoruz" ifadesine yer verildi.

Gazetecilerin birlik çağrısı yaptığı açıklamada, "Türkiye'mize geçmiş olsun. Gün birlik olma günüdür. Bugünlerin bir daha yaşanmaması umuduyla" ifadesi kullanıldı.

Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Ufuk Gezer de darbe girişimi sırasında vatandaşların onurlu bir tutum sergilediğini belirterek, "Burada, basının da önemli bir rolü vardı. Bütün Türkiye olarak şok içinde gelişmeleri takip ederken basın mensuplarının hayatlarını tehlikeye atarak bu girişimcilere karşı dik durması hepimizi yüreklendirdi. Tüm basın mensuplarına teşekkürlerimi sunmak istiyorum" şeklinde konuştu.

Büyükelçilikteki darbe girişiminin kınanması toplantısına basın mensuplarının yanı sıra Türkiye'nin Berlin Başkonsolosu Ahmet Başar Şen de katıldı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×