FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimini kınamak için üç dinin temsilcisi ve bazı konsolosluklar, "Demokrasi Deklarasyonu" imzaladı - Deklarasyondan: - "Demokrasi hürriyettir. Eşitliktir. İnsan onuruna yakışır, eşit bir yaşamdır. 15 Temmuz 2016 günü, Türkiye'de gerçekleşen darbe teşebbüsü; hürriyetimize, eşitliğimize, farklılıklarımıza ve varlığımıza yönelmiş bir suikasttır" -"Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, bu suikaste karşı tarihin gördüğü en onurlu direnişlerden birine imza attı"

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

İSTANBUL (AA) - Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimini kınamak için üç dinin temsilcisi ve bazı konsolosluklar "Demokrasi Deklarasyonu" imzaladı.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ın öncülüğünde Türkiye’deki ruhani liderler, konsoloslar, iş, kültür, sanat, hukuk, spor ve medya dünyasından çok sayıda isim Taksim Anıtı'nın önünden yürüyerek, darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden şehitlerin isminin yazılı olduğu platforma geçti.

Taksim meydanındaki platformda hayatını kaybeden şehitler anıldı, platforma karanfiller bırakıldı.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ın okuduğu 'Demokrasi Deklarasyonu'nda şu ifadeler yer aldı:

"Demokrasi hürriyettir. Eşitliktir. İnsan onuruna yakışır, eşit bir yaşamdır. 15 Temmuz 2016 günü, Türkiye'de gerçekleşen darbe teşebbüsü; hürriyetimize, eşitliğimize, farklılıklarımıza ve varlığımıza yönelmiş bir suikasttır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, bu suikaste karşı tarihin gördüğü en onurlu direnişlerden birine imza attı. Halkımız, cumhuriyetin kurumları, cemaatler, sivil toplum kuruluşları ve medya büyük bir sınavı başarıyla verdi. Tanklardan, uçaklardan, helikopterlerden sivil vatandaşlarımıza yönelen saldırılarda, insanlarımızı kaybettik. Şehitler verdik. Millet var olsun, vatan sağolsun. Demokrasiye sahip çıkmak için çok sebebimiz var. Bu uğurda şehit olmuş vatandaşlarımızın fiili vasiyeti de bu sebepler arasındadır. Aziz hatıralarını sonsuza kadar saygıyla yaşatacağız. Daima insanlık, daima demokrasi için milletimizin ve ülkemizin yanındayız."

Pakistan'ın İstanbul Başkonsolosu Yusuf Jonaid, demokrasiye yapılan saldırıya karşı olduklarını ifade etti.

Erdoğan ve Türk halkının arkasında olduklarını belirten Jonaid, "Yapılması gereken ne varsa yapılacaktır. Pakistan dost ve kardeş ülke Türkiye'yle beraberdir." ifadelerini kullandı.

AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci de, "İstanbul'un birçok noktasında genç kardeşlerim toprağa düştü. Üzerlerinden tanklar geçen, paletler geçirilen hanım kardeşlerimiz oldu. Burada sözle ifade edilemeyecek duygular var. Ama şunu ifade ediyorum, bu topluluk çok değerli bir topluluk. Hocalarımız, ruhani liderlerimiz, STK'larımız, siyasi partilerimiz, medyamız burada." dedi.

Şehitlerimiz bizim geleceğimizdir diyen Temurci, şöyle konuştu:

"Biz 15 Temmuz gecesine kadar hepimiz bu ülkenin vatandaşlarıydık. Eşit vatandaşlarıydık. İstiklal ve istikbalimize birlikte imza atmış vatandaşlarıydık. Ama 15 Temmuz'dan sonra vatandaşlığımız devam etse de artık başka bir evredeyiz. Bizler aynı cephede zalime karşı birlikte savaşan arkadaşlarız aynı zamanda. Bizler aynı zamanda bu sokaklarda o zalimlere karşı mücadele eden, nöbet tutan insanlarız aynı zamanda. Bütün İstanbul ve Türkiye'ye teşekkür ediyorum. Bu ülke ikinci bir kurtuluş savaşını yaşamıştır. Ve bu ülkede Çanakkale ruhu asla ölmeyecek dedirten bu şehitlerime Allah'tan rahmet diliyorum."

CHP İstanbul İl Başkanvekili Orhan Örkmez ise, "Milletimiz bütün dünyaya örnek olacak şekilde darbenin karşısında durmuş, kanlı darbe girişimini engellemiştir. Bu uğurda canını veren şehitlerimize milletçe minnettarız. Ve o kahramanlarımızı asla unutmayacağız." dedi.

Taksim Meydanı'ndaki imza törenine, İstanbul Müftü Yardımcısı Abdurrahman Binbir, Ermeni Patriği Genel Vekili Aram Ateşyan, Türkiye Musevileri Hahambaşı Rav İsak Haleva, Süryani Patriği Yusuf Sağ, Süryani Kadim Metropoliti Yusuf Çetin ve İstanbul Latin Katolik Episkoposu Ruben Tierrablanca Gonzalez katıldı.

Etkinliğe, Ukrayna, İsviçre, İsrail, Meksika, Bosna Hersek, Kuveyt, Tunus, Cezayir, Panama ve Pakistan'ın İstanbul başkonsoloslukları da destek verdi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×