FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- Basın Konseyi Yüksek Kurulu: - "Demokrasiden yana dik duruşu nedeniyle medyamızın tüm bileşenlerini gururla tebrik ederiz"

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

İSTANBUL (AA) - Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine karşı dik duruşu dolayısıyla medyayı tebrik etti.

Basın Konseyinden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin alçakça bir darbe girişiminin üstesinden, devletin tüm birimlerinin, halkın, medyanın ve sivil toplum kuruluşlarının ortak direnişleri ve gayretleri sayesinde kurtulduğu belirtildi.

Basın Konseyinin, demokrasiye yönelik gayri meşru teşebbüslere yönelik taviz vermez duruşunun net ve kararlı olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu vesileyle, darbe girişimi sırasında saldırıya uğrayan tüm basın organlarımıza ve çalışanlarına yönelik geçmiş olsun dileklerimizi tekrarlıyoruz. Olaylarda kaybettiğimiz arkadaşımıza rahmet diliyor, haber peşinde yaralananlara geçmiş olsun diyoruz. Demokrasiden yana dik duruşu nedeniyle medyamızın tüm bileşenlerini gururla tebrik ederiz. Demokratik hukuk devletine yönelik bu saldırıdan sorumlu olan her bir kişinin hak ettiği cezayı alması, Basın Konseyinin de kuvvetle desteklediği, milletimizin ortak dileğidir."

Açıklamada, amaçları anayasal demokratik düzeni yok etmek olan darbecilere karşı devletin vereceği cevabın, demokratik düzenin kuralları ve hukuk çerçevesinde olması gerektiği aktarıldı.

Rejimin varlığını tehdit eden unsurlara karşı sürdürülen haklı mücadele yürütülürken, temel hak ve özgürlüklerin feda edilmemesini gözetmek gerektiğine dikkat çekilen açıklamada şu görüşler dile getirildi:

"Bu bağlamda, ifade özgürlüğü ve basın hürriyeti, bugün her zamankinden daha önemlidir. Yöneticilerimizin darbeye karşı görüşlerini ifade etmelerinin, halkı direnmeye davet etmelerinin ve halkın örgütlenmesinin geleneksel ve sosyal medya sayesinde mümkün olabildiği hatırda tutulmalıdır. Basın organlarının demokratik görevlerini yerine getirmelerini güçleştirecek tutum ve davranışların benimsenmemesi, demokrasimizi ve uluslararası itibarımızı sarsacak yasak ve tedbirlerin basına uygulanmaması, basın emekçilerinin görevlerini yerine getirmelerini güçleştirecek işlemlere başvurulmaması temennimizdir."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×